Schneider Electric K10F003MCH Mini Cam Ammeter Switch With Off Position, 440 V, 10 A, 3/4 hp, Handle Actuator
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1216621
MFGR #K10F003MCH
Schneider Electric Cam Ammeter Switch, Mini, 440 V, 10 A, 3/4 hp, Handle Actuator, 0/90/180/270 deg (Right) Switching Positions, Front Mounting, IP20/IP65 NEMA Rating, Screw Clamp Terminal, -4 to 131 deg F, 1.18 in W x 3.94 in D x 1.18 in H Dimensions
Action
SLOW-BREAK
Alternate Catalog Number
K10F003MCH
Application
For 3 circuit
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
K10F003MCH
Connection
Captive screw clamp terminals 2 x 1.5 mm²
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
1.18 in W x 3.94 in D x 1.18 in H
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
10.32
Gross Volume per Pack Metric
169.11
Gross Weight Per Pack
0.7200 lb
Gross Weight per Pack Metric
Gross Weight UOM Metric
g
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
4.0000 in
Height [Metric]
4.0000 cm
Insulation
440 V 3)IEC 60947-1
Item Group
Length
10.5000 in
Length [Metric]
10.5000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=679124&lang=en-us
Mounting
Front
NEMA Rating
IP20/IP65
Operating Temperature
-20-55 A°C
Returnable
Y
Size
100 MM,30 MM,30 MM
Standard
Contact block IP20;operating head IP65 IEC 60529
Sub Brand
K10
Switching positions
0/90/180/270 deg (Right)
Temperature Rating
-4 to 131
Terminal Type
Screw Clamp
Type
Mini
UNSPSC
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Wattage
1800 W AC-23A, 220/240 V 3 PHASE-370 W AC-23A, 110/120 V 1 PHASE-750 W AC-23A, 220/240 V 1 PHASE
Width
4.1000 in