Schneider Electric K10D004QCH Cam Stepping Switch With Off Position, 440 V, 10 A, 3/4 hp, 1 Poles, Handle Actuator
Custom_Product_Images_Illustration
SKUPDW~7520697
MFGR #K10D004QCH
Schneider Electric Cam Stepping Switch, 440 V, 10 A, 3/4 hp, 1 Pole, Handle Actuator, 270/300/330/0/30 deg (Right) Switching Positions, Front Mounting, IP20/IP65 NEMA Rating, Screw Clamp Terminal, -4 to 131 deg F, 1.18 in W x 3.46 in D x 1.18 in H Dimensions
Alternate Catalog Number
K10D004QCH
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
K10D004QCH
Connection
Captive screw clamp terminals 2 x 1.5 mm²
Country of Origin
AT
Currency
Dimensions
1.18 in W x 3.46 in D x 1.18 in H
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
10.75
Gross Volume per Pack Metric
176.16
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.6700 lb
Gross Weight per Pack Metric
Gross Weight UOM Metric
g
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
10.5000 in
Height [Metric]
10.5000 cm
Item Group
Length
4.1000 in
Length [Metric]
4.1000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=679132&lang=en-us
Mounting
Front
NEMA Rating
IP20/IP65
Number Of Poles
1
Returnable
Standard
Contact block: IP20;operating head: IP65 conforming to IEC 60529
Substitute Product Catalog Number
KZ91H
Switching positions
270/300/330/0/30 deg (Right)
Temperature Rating
-4 to 131
Terminal Type
Screw Clamp
UNSPSC
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
4.1000 in