Schneider Electric Harmony™ K K50E003WP Complete Cam Switch With 64 x 64 mm Front Plate, 1-0-2 Black Metallic Legend Plate, 690 V, 50 A, 3 hp, 25 hp, 7-1/2 hp hp, 3 Poles, Black Handle Actuator
SKU1490839
MFGR #K50E003WP
Schneider Electric Harmony™ K Complete Cam Switch, Series: K50 Series, 690 V, 50 A, 3 hp, 25 hp, 7-1/2 hp hp, 3 Poles, Black Handle Actuator, 0 to 60 deg Right/0 to 300 deg Left Switching Positions, Front Mounting, IP40 NEMA Rating, Screw Clamp Terminal, -13 to 131 deg F, 2.52 in W x 4.72 in D x 2.52 in H Dimensions
Action
SLOW-BREAK
Alternate Catalog Number
K50E003WP
Application
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
K50E003WP
Connection
Captive screw clamp terminals flexible 2 x 6 mm²;captive screw clamp terminals solid 2 x 10 mm²
Country of Origin
AT
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
43.55
Gross Volume per Pack Metric
713.65
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
3.6800 lb
Gross Weight per Pack Metric
Gross Weight UOM Metric
g
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
13.7000 in
Height [Metric]
13.7000 cm
Length
7.2000 in
Length [Metric]
7.2000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=675664&lang=en-us
Mounting
4 holes;Front mounting
Number Of Poles
3
Returnable
Standard
IP40 IEC 529; IP40 NF C 20-010
Sub Brand
K50
Type
Complete cam switch;Reversing switch
UNSPSC
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
7.2000 in