or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® 5369-C Straight Blade Connector, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® 5369-C Straight Blade Connector, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Black/White
SKU8330
MFGR #5369-C
Your Cost: $15.14/ea
List: The Leviton line of straight blade plugs and connectors includes: black and white industrial grade devices that resist impact, corrosion and chemicals; wetguard for water or moisture resistance; dustgard for dust and dirt; python, with an innovative interlocking design; rugged nylon flanged and outlets; and integrated inlets and outlets with weather resistant covers.
The Leviton line of straight blade plugs and connectors includes: black and white industrial grade devices that resist impact, corrosion and chemicals; wetguard for water or moisture resistance; dustgard for dust and dirt; python, with an innovative interlocking design; rugged nylon flanged and outlets; and integrated inlets and outlets with weather resistant covers.
Amperage Rating 20 A Application Industrial ARRA Compliant C Assembly Screws Zinc Plated Steel Blades|contacts Material Solid Brass Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 5369-C Color Black/White Country of Origin MX Currency USD Enclosure Super Tough Nylon (Body) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 10.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Super Tough Nylon (Body) Mounting Cable NEMA Rating 5-20R Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Series PLUG Standard NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File LR-406);UL Listed 498 (File E13399);UL Fed Spec WC-596 (File E13393) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI C-73NOM 057NEMA WD-1/WD-6CSA C22.2 No. 42 File No. LR406UL 498 File No. E13399Federal Specification WC596UL94 V-2 Flammability Rating Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Black & White Temperature Rating -40 to 60 °C Terminal Type Screw Type Plug UNSPSC 39121402 UPC 11 07847779594 UPC 12 078477795941 Voltage Rating 125 V Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Industrial Rugged nylon construction resists impact, sunlight, chemicals and rough use All contacts are solid 1-piece brass for better conductivity Triple wipe, heavy duty power contacts set in deep pockets to resist damage Captive, color coded brass 8 AWG terminal screws Unique cord clamp accepts wide range of cord sizes (0.245 to 0.7 in), providing secure grip without damaging cord jacket SVT 18/3 to so 14/3 AWG with strain relief insert, up to ST 10/3 AWG when strain relief insert is removed Power indication devices indicate when power is ON and equipped with green neon bulb rated at 30000 hr (24/7) for 3.5 years Zinc plated steel assembly screws and solid brass blade and contacts Thermoplastic back cover, nylon wire module, nylon cord clamp, nylon clamp insert and brass terminal screws Super tough nylon body 18 to 10 AWG terminal accommodation UL 94-V2 flammability Super tough nylon 18 - 10 AWG terminal accommodation 18 - 10 AWG
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Assembly Screws | Zinc Plated Steel |
| Blades|contacts Material | Solid Brass |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5369-C |
| Color | Black/White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | Super Tough Nylon (Body) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 10.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Super Tough Nylon (Body) |
| Mounting | Cable |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Series | PLUG |
| Standard | NEMA (WD-1, WD-6);ANSI (C-73);NOM Certified (057);CSA C22.2 No. 42 (File LR-406);UL Listed 498 (File E13399);UL Fed Spec WC-596 (File E13393) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI C-73NOM 057NEMA WD-1/WD-6CSA C22.2 No. 42 File No. LR406UL 498 File No. E13399Federal Specification WC596UL94 V-2 Flammability Rating |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Black & White |
| Temperature Rating | -40 to 60 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Plug |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 07847779594 |
| UPC 12 | 078477795941 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Industrial |
| Rugged nylon construction resists impact, sunlight, chemicals and rough use |
| All contacts are solid 1-piece brass for better conductivity |
| Triple wipe, heavy duty power contacts set in deep pockets to resist damage |
| Captive, color coded brass 8 AWG terminal screws |
| Unique cord clamp accepts wide range of cord sizes (0.245 to 0.7 in), providing secure grip without damaging cord jacket SVT 18/3 to so 14/3 AWG with strain relief insert, up to ST 10/3 AWG when strain relief insert is removed |
| Power indication devices indicate when power is ON and equipped with green neon bulb rated at 30000 hr (24/7) for 3.5 years |
| Zinc plated steel assembly screws and solid brass blade and contacts |
| Thermoplastic back cover, nylon wire module, nylon cord clamp, nylon clamp insert and brass terminal screws |
| Super tough nylon body |
| 18 to 10 AWG terminal accommodation |
| UL 94-V2 flammability |
| Super tough nylon |
| 18 - 10 AWG terminal accommodation |
| 18 - 10 AWG |