or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® 515CR Straight Blade Connector, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® 515CR Straight Blade Connector, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, 3 Wires, Black
SKU8576
MFGR #515CR
Your Cost: $6.86/ea
List: Leviton offers a large selection of 15, 20, 30 and 50 Amp Commercial Grade Straight Blade Plugs and Connectors, available in a wide variety of features. These rugged performers are moisture, chemical and abuse-resistant, And they're ideal for indoor and outdoor use. Our EPTR rubber-backed plugs and connectors stand up to rough use, protecting against dirt and moisture. The deep-slotted, backed-out terminal screws draw backwire clamps securely over stripped leads for maximum conductivity.
Leviton offers a large selection of 15, 20, 30 and 50 Amp Commercial Grade Straight Blade Plugs and Connectors, available in a wide variety of features. These rugged performers are moisture, chemical and abuse-resistant, And they're ideal for indoor and outdoor use. Our EPTR rubber-backed plugs and connectors stand up to rough use, protecting against dirt and moisture. The deep-slotted, backed-out terminal screws draw backwire clamps securely over stripped leads for maximum conductivity.
Amperage Rating 15 A ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 515CR Color Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Grade Commercial Gross Weight Per Pack 18.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material EPTR Rubber NEMA Rating NEMA 5-15R Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Standards ANSI C-73, CSA C22.2 No. 42, File No. LR-406 Certified, NEMA (WD-6), NOM Certified (057), RoHS Complaint, UL 498, File No. E13393 Listed Stock Status NORMALLY STOCKED Temperature Rating -40 to 60 °C Terminal Type Screw Type Cable Mount Grounding UNSPSC 39121402 UPC 11 07847784154 UPC 12 078477841549 Voltage Rating 125 VAC Grounding, Rugged PVC Body Resist Moisture and Chemicals Suited for Outdoor Cords, Speed Thread Assembly Screws Tighten with Just a Few Quick Turns, 10-Year Limited Warranty Triple-drive head screws standard, philips, robertson NEMA configuration number and rating molded on face of device for easy identification Rubber body is dirt and moisture resistant Deep-slotted, backed out terminal screws draw backwire clamps securely for maximum conductivity Husk and module keyed for easy alignment during wiring Motor base inlet accepts no.10 max. copper or copper clad wire Grounding Certified for current interrupting at full rated current Cable mounting 2000V dielectric voltage Grounding, rugged pace body resist moisture and chemicals suited for outdoor cords, speed thread assembly screws tighten with just a few quick turns UL 94-V2 flammability 18 - 12 AWG
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 515CR |
| Color | Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 18.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | EPTR Rubber |
| NEMA Rating | NEMA 5-15R |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Standards | ANSI C-73, CSA C22.2 No. 42, File No. LR-406 Certified, NEMA (WD-6), NOM Certified (057), RoHS Complaint, UL 498, File No. E13393 Listed |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Temperature Rating | -40 to 60 °C |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Cable Mount Grounding |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 07847784154 |
| UPC 12 | 078477841549 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Grounding, Rugged PVC Body Resist Moisture and Chemicals Suited for Outdoor Cords, Speed Thread Assembly Screws Tighten with Just a Few Quick Turns, 10-Year Limited Warranty |
| Triple-drive head screws standard, philips, robertson |
| NEMA configuration number and rating molded on face of device for easy identification |
| Rubber body is dirt and moisture resistant |
| Deep-slotted, backed out terminal screws draw backwire clamps securely for maximum conductivity |
| Husk and module keyed for easy alignment during wiring |
| Motor base inlet accepts no.10 max. copper or copper clad wire |
| Grounding |
| Certified for current interrupting at full rated current |
| Cable mounting |
| 2000V dielectric voltage |
| Grounding, rugged pace body resist moisture and chemicals suited for outdoor cords, speed thread assembly screws tighten with just a few quick turns |
| UL 94-V2 flammability |
| 18 - 12 AWG |