or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 5300-PS 6-in-1 Surge Protective Strip, 125 VAC, 15 A, 6 Outlets, 6 ft L Cord
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 5300-PS 6-in-1 Surge Protective Strip, 125 VAC, 15 A, 6 Outlets, 6 ft L Cord
SKU1288298
MFGR #5300-PS
$/ea
LevitonĀ® Surge Protective Strip, 6-in-1, Series: 5300, 125 VAC, 15 A, 6 Outlets, 6 ft Cord Length, 50/60 Hz Frequency, Commercial Grade, Plastic Housing Material, Beige, 2.42 in H x 15.6 in W x 1.25 in D Dimensions
LevitonĀ® Surge Protective Strip, 6-in-1, Series: 5300, 125 VAC, 15 A, 6 Outlets, 6 ft Cord Length, 50/60 Hz Frequency, Commercial Grade, Plastic Housing Material, Beige, 2.42 in H x 15.6 in W x 1.25 in D Dimensions
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 5300-PS Country of Origin MX Currency USD Depth 1.25 in EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 20.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.93 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 9.7500 in Height [Metric] 40.9575 cm Length 16.8750 in Length [Metric] 11.4300 cm Material ABS Plastic Outlet Six-In-One Replaced Catalog Number S1000-PS Standard ANSI\IEEE (Category C62.41.1, C62.41.2, C62.45);cULus Listed (1449) Type Type 3 SPD UNSPSC 3.912161E+7 UPC 11 07847783357 UPC 12 078477833575 Width 1.81 in Width [Metric] 4.6050 cm Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Amperage Rating 15 A Commercial Applications LED indicates power and protection status On board resettable circuit breaker Data sensitive duty
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5300-PS |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 1.25 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 20.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.93 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 9.7500 in |
| Height [Metric] | 40.9575 cm |
| Length | 16.8750 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Material | ABS Plastic |
| Outlet | Six-In-One |
| Replaced Catalog Number | S1000-PS |
| Standard | ANSI\IEEE (Category C62.41.1, C62.41.2, C62.45);cULus Listed (1449) |
| Type | Type 3 SPD |
| UNSPSC | 3.912161E+7 |
| UPC 11 | 07847783357 |
| UPC 12 | 078477833575 |
| Width | 1.81 in |
| Width [Metric] | 4.6050 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Amperage Rating | 15 A |
| Commercial Applications |
| LED indicates power and protection status |
| On board resettable circuit breaker |
| Data sensitive duty |