or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 5304M-1N5 Power Outlet Strip, 125 VAC, 15 A, 4 Outlets, 15 ft L Cord, Surface Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® 5304M-1N5 Power Outlet Strip, 125 VAC, 15 A, 4 Outlets, 15 ft L Cord, Surface Mount
SKU860521
MFGR #5304M-1N5
Your Cost: $189.18/ea
Leviton's family of medical grade power strips are designed explicitly for use in health care facilities, including patient care areas as defined by NEC (2011) Article 517. These devices also satisfy electrical safety requirements specified in NFPA 99 (2012): health care facilities code, allowing facility managers to ensure that their facilities are compliant with this safety regulation.
Leviton's family of medical grade power strips are designed explicitly for use in health care facilities, including patient care areas as defined by NEC (2011) Article 517. These devices also satisfy electrical safety requirements specified in NFPA 99 (2012): health care facilities code, allowing facility managers to ensure that their facilities are compliant with this safety regulation.
Amperage Rating 15 A Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 5304M-1N5 Cord Length 15 ft Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Grade Medical Gross Weight Per Pack 3.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.79 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Steel Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Powder Coated Steel;Polypropylene (Cover) Mounting Surface Number of Outlets 4 Outlet Four-In-One Plug Type NEMA 5-15P Receptacle Type NEMA 5-15R Standard ETL Listed;UL Listed (60601-1, 60950-1, 1363A, 1449);CSA Certified (C22.2 60601-1, C22.2 60950-1, C22.2 21);NFPA (99 2012 ed);NAFTA;NEC (2011Article 517) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 60601-1UL 60950-1UL 1363A ListedCSA C22.2 No. 60950-1C22.2 No. 60601-1C22.2 No. 21NFPA 99 2012NAFTA CompliantNEC Certified Stock Status NONSTOCK Type Power Strip Type Of Indicators Indicator Light UNSPSC 3.912161E+7 UPC 11 07847761180 UPC 12 078477611807 Voltage Rating 125 V Width 13.80 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5304M-1N5 |
| Cord Length | 15 ft |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Grade | Medical |
| Gross Weight Per Pack | 3.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Steel |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Powder Coated Steel;Polypropylene (Cover) |
| Mounting | Surface |
| Number of Outlets | 4 |
| Outlet | Four-In-One |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Standard | ETL Listed;UL Listed (60601-1, 60950-1, 1363A, 1449);CSA Certified (C22.2 60601-1, C22.2 60950-1, C22.2 21);NFPA (99 2012 ed);NAFTA;NEC (2011Article 517) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 60601-1UL 60950-1UL 1363A ListedCSA C22.2 No. 60950-1C22.2 No. 60601-1C22.2 No. 21NFPA 99 2012NAFTA CompliantNEC Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Power Strip |
| Type Of Indicators | Indicator Light |
| UNSPSC | 3.912161E+7 |
| UPC 11 | 07847761180 |
| UPC 12 | 078477611807 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Width | 13.80 in |