or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ®
LevitonĀ® 5302M-1N5 Power Strip With Locking Covers, 125 VAC, 15 A, 2 Outlets, 15 ft L Cord
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ®
LevitonĀ® 5302M-1N5 Power Strip With Locking Covers, 125 VAC, 15 A, 2 Outlets, 15 ft L Cord
SKU1284241
MFGR #5302M-1N5
Your Cost: $161.02/ea
LevitonĀ® Power Strip, 125 VAC, 15 A, 2 Outlets, 15 ft Cord, 60 Hz, Medical Grade, Polypropylene Housing
LevitonĀ® Power Strip, 125 VAC, 15 A, 2 Outlets, 15 ft Cord, 60 Hz, Medical Grade, Polypropylene Housing
Amperage Rating 15 A Application Patient Care Areas and Health Care Facilities ARRA Compliant C Brand LevitonĀ® Buy American Compliant C Catalog Number 5302M-1N5 Conductor Size 12 to 3 Cord Length 15 Country of Origin MX Currency USD Dimensions 10.8 in H x 2.6 in W EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Grade Medical Gross Volume Per Pack 18.00 Gross Volume per Pack Metric 0.51 Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 3.4200 lb Gross Weight per Pack Metric 1.55 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 6.2500 in Height [Metric] 6.1925 cm Housing Material Steel Length 15.5000 in Length [Metric] 39.3700 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Number of Outlets 2 Plug Type NEMA 5-15P Receptacle Type NEMA 5-15R Series 5300 Standard UL 60950-1 Stock Status NONSTOCK Type Surge Strip UNSPSC 3.912161E+7 UPC 11 07847761158 UPC 12 078477611586 Voltage Rating 120 V Width 6.25 in Width [Metric] 15.8750 cm Patient Care Areas and Health Care Facilities Medical Grade
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Patient Care Areas and Health Care Facilities |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | LevitonĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5302M-1N5 |
| Conductor Size | 12 to 3 |
| Cord Length | 15 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 10.8 in H x 2.6 in W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 |
| Grade | Medical |
| Gross Volume Per Pack | 18.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.51 |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.4200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 6.2500 in |
| Height [Metric] | 6.1925 cm |
| Housing Material | Steel |
| Length | 15.5000 in |
| Length [Metric] | 39.3700 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Number of Outlets | 2 |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Series | 5300 |
| Standard | UL 60950-1 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Surge Strip |
| UNSPSC | 3.912161E+7 |
| UPC 11 | 07847761158 |
| UPC 12 | 078477611586 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Width | 6.25 in |
| Width [Metric] | 15.8750 cm |
| Patient Care Areas and Health Care Facilities |
| Medical Grade |