or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 3055-Y Standard Size Cover Plate, 1.39 in Dia, 3.65 in L x 2-1/4 in W, Polycarbonate
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 3055-Y Standard Size Cover Plate, 1.39 in Dia, 3.65 in L x 2-1/4 in W, Polycarbonate
SKU1221215
MFGR #3055-Y
Your Cost: $8.66/ea
LevitonĀ® Cover Plate, Standard Size, 1 Gangs, 1.39 in Dia, 3.65 in Length, 2-1/4 in Width, 0.205 in Thickness, Threaded, Polycarbonate, Yellow
LevitonĀ® Cover Plate, Standard Size, 1 Gangs, 1.39 in Dia, 3.65 in Length, 2-1/4 in Width, 0.205 in Thickness, Threaded, Polycarbonate, Yellow
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Brand LevitonĀ® Buy American Compliant C Catalog Number 3055-Y Color Yellow Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 6.8500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 0.5334 cm Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Polycarbonate Mounting Threaded Number of Gangs 1 Number Of Receptacles 1 Receptacle Single Standard UL Listed 514D;RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Standard Size UNSPSC 39121017 UPC 11 07847740930 UPC 12 078477409305 Width 7.25 in Width [Metric] 18.4150 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | LevitonĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3055-Y |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 6.8500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 0.5334 cm |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting | Threaded |
| Number of Gangs | 1 |
| Number Of Receptacles | 1 |
| Receptacle | Single |
| Standard | UL Listed 514D;RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Standard Size |
| UNSPSC | 39121017 |
| UPC 11 | 07847740930 |
| UPC 12 | 078477409305 |
| Width | 7.25 in |
| Width [Metric] | 18.4150 cm |