or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 3051-E 1-Gang Standard Cover Plate, For Use With Duplex Receptacle, Polycarbonate, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® 3051-E 1-Gang Standard Cover Plate, For Use With Duplex Receptacle, Polycarbonate, Black
SKU548162
MFGR #3051-E
Your Cost: $7.35/ea
Leviton's line of temporary power solutions now includes industrial grade portable outlet boxes with cover plates and weather resistant flip lids. For applications ranging from industrial and processing plants to construction and maintenance to entertainment and theater, these durable devices will help to deliver the power you need, where you need it. Constructed of high-performance top, these boxes maintain their integrity in most any temperature, are extremely resistant to harsh chemicals and exhibit excellent strength and resistance to fatigue. They are available in single and two-gang sizes, both feed-thru and pendant style. Plus, you can choose either high-visibility yellow (for most industrial and commercial applications) or black (for entertainment applications). Coverplates and flip lids are available in many common configurations.
Leviton's line of temporary power solutions now includes industrial grade portable outlet boxes with cover plates and weather resistant flip lids. For applications ranging from industrial and processing plants to construction and maintenance to entertainment and theater, these durable devices will help to deliver the power you need, where you need it. Constructed of high-performance top, these boxes maintain their integrity in most any temperature, are extremely resistant to harsh chemicals and exhibit excellent strength and resistance to fatigue. They are available in single and two-gang sizes, both feed-thru and pendant style. Plus, you can choose either high-visibility yellow (for most industrial and commercial applications) or black (for entertainment applications). Coverplates and flip lids are available in many common configurations.
Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 3051-E Color Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 8.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 0.5334 cm Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Thermoplastic Mounting Threaded Number of Gangs 1 Number Of Receptacles 2 Receptacle Multiple Standard UL Listed 514D;RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514DUL94 V-0 Flammability Rating Stock Status NONSTOCK Type Coverplate UNSPSC 39121017 UPC 11 07847740896 UPC 12 078477408964 Width 7.25 in Width [Metric] 18.4150 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3051-E |
| Color | Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 8.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 0.5334 cm |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Threaded |
| Number of Gangs | 1 |
| Number Of Receptacles | 2 |
| Receptacle | Multiple |
| Standard | UL Listed 514D;RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 514DUL94 V-0 Flammability Rating |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Coverplate |
| UNSPSC | 39121017 |
| UPC 11 | 07847740896 |
| UPC 12 | 078477408964 |
| Width | 7.25 in |
| Width [Metric] | 18.4150 cm |