or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Decora® 5626-W AC Combination Switch, 15 A, 120 VAC, 1 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Decora® 5626-W AC Combination Switch, 15 A, 120 VAC, 1 Poles
SKU72713
MFGR #5626-W
Your Cost: $32.05/ea
Leviton's Decora Combination Switch is the perfect choice for any area in a home. Its simple, functional design allows you to save space wherever the switch is installed. Beautifully styled and part of the notable Decora line, the switch comes in a variety of popular colors. Its impact-resistant exterior ensures damage protection and a long service life.
Leviton's Decora Combination Switch is the perfect choice for any area in a home. Its simple, functional design allows you to save space wherever the switch is installed. Beautifully styled and part of the notable Decora line, the switch comes in a variety of popular colors. Its impact-resistant exterior ensures damage protection and a long service life.
Actuator Rocker Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 5626-W Color White Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 5.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 10.4775 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Thermoplastic Mounting Wallplate NEMA Rating 5-15R Number Of Poles 1 Replacement Parts Material Steel (Strap);Thermoplastic (Actuator) Standard UL Listed (E-7458);CSA Certified (LR-3413);NOM Certified (057) Standards CSA File No. LR-3413 Certified, NOM 057, RoHS Complaint, UL File No. E-7458 Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Decora Type Switch With Receptacle UNSPSC 39122231 UPC 11 07847751558 UPC 12 078477515587 Width 1.88 in Width [Metric] 4.7625 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | Rocker |
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5626-W |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 5.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 10.4775 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wallplate |
| NEMA Rating | 5-15R |
| Number Of Poles | 1 |
| Replacement Parts Material | Steel (Strap);Thermoplastic (Actuator) |
| Standard | UL Listed (E-7458);CSA Certified (LR-3413);NOM Certified (057) |
| Standards | CSA File No. LR-3413 Certified, NOM 057, RoHS Complaint, UL File No. E-7458 Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Decora |
| Type | Switch With Receptacle |
| UNSPSC | 39122231 |
| UPC 11 | 07847751558 |
| UPC 12 | 078477515587 |
| Width | 1.88 in |
| Width [Metric] | 4.7625 cm |