or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Decora® 5246-I Traditional Duplex Style Non-Grounding AC Combination Switch, 120/277 VAC, 15 A
Custom_Product_Images_Illustration
Decora® 5246-I Traditional Duplex Style Non-Grounding AC Combination Switch, 120/277 VAC, 15 A
SKU266524
MFGR #5246-I
Your Cost: $51.14/ea
With Leviton's extensive assortment of combination devices, you can fill a one-gang space with two switches, a switch and receptacle, even a switch and GFCI. From sensor guide lights to multi-purpose styles and tamper resistant receptacles we accommodate your every need. These devices come in a range of colors and are backed by a limited two-year warranty. Built to Last and designed to save space, These attractively styled devices are at home in any setting.
With Leviton's extensive assortment of combination devices, you can fill a one-gang space with two switches, a switch and receptacle, even a switch and GFCI. From sensor guide lights to multi-purpose styles and tamper resistant receptacles we accommodate your every need. These devices come in a range of colors and are backed by a limited two-year warranty. Built to Last and designed to save space, These attractively styled devices are at home in any setting.
Action Toggle Actuator Toggle Amperage Rating 12 A Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 5246-I Color Ivory Country of Origin MX Currency USD Enclosure NEMA 5-15R EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 5.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 10.4775 cm Lamp Type Neon Pilot Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Thermoplastic Mounting Wallplate Number Of Poles 1 Standard CSA Certified;UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Decora® Terminal Type Side Wired Type Duplex Style UNSPSC 39122231 UPC 11 07847703983 UPC 12 078477039830 Voltage Rating 120 V Width 1.88 in Width [Metric] 4.7625 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | Toggle |
| Actuator | Toggle |
| Amperage Rating | 12 A |
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5246-I |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 5-15R |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 5.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 10.4775 cm |
| Lamp Type | Neon Pilot |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wallplate |
| Number Of Poles | 1 |
| Standard | CSA Certified;UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Decora® |
| Terminal Type | Side Wired |
| Type | Duplex Style |
| UNSPSC | 39122231 |
| UPC 11 | 07847703983 |
| UPC 12 | 078477039830 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Width | 1.88 in |
| Width [Metric] | 4.7625 cm |