or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRP24PE 1-Level 4-Terminal Grounding Terminal Block, 24 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRP24PE 1-Level 4-Terminal Grounding Terminal Block, 24 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
SKU1496128
MFGR #NSYTRP24PE
$/ea
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 1-Level 4-Terminal, Series: NSYTRP, 1 Pole, 24 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 0.39 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 2.5 sq-mm Terminal, Clip Mounting, Push-In Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 2.83 in L x 0.2 in W x 1.44 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 1-Level 4-Terminal, Series: NSYTRP, 1 Pole, 24 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 0.39 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 2.5 sq-mm Terminal, Clip Mounting, Push-In Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 2.83 in L x 0.2 in W x 1.44 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTRP24PE Application For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTRP24PE Color Green-yellow Connection 2 x push-in downstream;2 x push-in upstream Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.29 Gross Volume per Pack Metric 4.75 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 12.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 0.5000 in Height [Metric] 6.0000 cm Item Group 21715 Length 7.2000 in Length [Metric] 27.0000 cm Material Polyamide 6/6: insulating case Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458308025&lang=en-us Mounting Clip-on Number Of Terminals 4 Returnable N Standard V0 0.8 mm UL 94 Type Protective earth;Terminal block;Spacial enclosures UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.5000 in Width [Metric] 8.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTRP24PE |
| Application | For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTRP24PE |
| Color | Green-yellow |
| Connection | 2 x push-in downstream;2 x push-in upstream |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.29 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4.75 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 0.5000 in |
| Height [Metric] | 6.0000 cm |
| Item Group | 21715 |
| Length | 7.2000 in |
| Length [Metric] | 27.0000 cm |
| Material | Polyamide 6/6: insulating case |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458308025&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on |
| Number Of Terminals | 4 |
| Returnable | N |
| Standard | V0 0.8 mm UL 94 |
| Type | Protective earth;Terminal block;Spacial enclosures |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.5000 in |
| Width [Metric] | 8.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |