or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric 9070SK1000G1D1 Transformer Disconnects
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric 9070SK1000G1D1 Transformer Disconnects
SKU32099
MFGR #9070SK1000G1D1
$/ea
Schneider Electric 9070SK1000G1D1 Transformer Control Disconnect 1kVA,Transformer Disconnect
Schneider Electric 9070SK1000G1D1 Transformer Control Disconnect 1kVA,Transformer Disconnect
Alternate Catalog Number 9070SK1000G1D1 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9070SK1000G1D1 Connection Screw clamp terminals Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 1 STANDARD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1678 lb Gross Weight per Pack Metric 16.78 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504316000 Height 29.9720 in Height [Metric] 29.9720 cm Item Group 21694 Length 39.1160 in Length [Metric] 39.1160 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=451321&lang=en-us Returnable N Standard UL LISTED-CSA Type Transformer Disconnect UNSPSC 39122233 UPC 11 78590109942 UPC 12 785901099420 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 29.2100 in Width [Metric] 29.2100 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric SCREW CLAMP TERMINALS
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 9070SK1000G1D1 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9070SK1000G1D1 |
| Connection | Screw clamp terminals |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1 STANDARD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1678 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 16.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504316000 |
| Height | 29.9720 in |
| Height [Metric] | 29.9720 cm |
| Item Group | 21694 |
| Length | 39.1160 in |
| Length [Metric] | 39.1160 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=451321&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Standard | UL LISTED-CSA |
| Type | Transformer Disconnect |
| UNSPSC | 39122233 |
| UPC 11 | 78590109942 |
| UPC 12 | 785901099420 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 29.2100 in |
| Width [Metric] | 29.2100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| SCREW CLAMP TERMINALS |