Fluke® FLUKE-190-102/AM/S SCOPE M TEST
Custom_Product_Images_Illustration
SKU964476
MFGR #FLUKE-190-102/AM/S
Scope Meter Test Tool, Bandwidth: 100 MHZ, Accuracy: Plus/Minus (2.1 PCT Of Reading Plus 0.04 X Range/Div) At 5 MILV/Div - 100 V/Div, Resolution: 200 MS - 4.8 S, Display: 153 MM Full Color LCD With Fast Update Rate, 5000 Count, Rise Time: 3.5 NS, Channel: 2, Sensitivity: Input: 2 MILV - 100 V/DIV, Interface Type: (2) USB Port, Battery: Rechargeable Double Capacity, Lithium-Ion, BP290 2400 MILAMP-HR, Trigger: Selective, Enclosure: IP51-?, Dimensions: 270 MM Length X 190 MM Width X 70 MM Height, Sample Rate: 125 MS/S, Glitch Capture: 8 NS, Memory: Screen Plus Setup: 30, CAT III 1000V, CAT IV 600V
Alternate Catalog Number
ARRA Compliant
C
Battery
Rechargeable Double Capacity, Lithium-Ion, BP290 2400 MILAMP-HR
Buy American Compliant
C
Catalog Number
FLUKE-190-102/AM/S
Channel
2
Country of Origin
UKN
Currency
Dimensions
270 MM Length X 190 MM Width X 70 MM Height
Display
153 MM Full Color LCD With Fast Update Rate, 5000 Count
Enclosure
IP51
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
4.8500 lb
Gross Weight per Pack Metric
2.20
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
10.63 in
Height [Metric]
27.0002 cm
Interface Type
(2) USB Port
Length
2.76 in
Length [Metric]
7.0104 cm
Resolution
200 MS to 4.8 Seconds
Rise Time
3.5 NS
Sensitivity
Input: 2 MILV - 100 V/DIV
Standard
CAT III 1000V, CAT IV 600V
Standards
Trigger
Selective
Type
Scope Meter Test Tool
Width
7.48 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Fluke®
Manufacturer
Fluke Corporation
Bandwidth
100 MHz