or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 49886-APD Alcohol Pad, 7 in L
SKU250794
MFGR #49886-APD
Your Cost: $211.40/ea
Leviton® Alcohol Pad, 7 in L
Leviton® Alcohol Pad, 7 in L
Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 49886-APD Country of Origin UKN Currency USD Dimensions 7 in L EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 45.00 Gross Volume per Pack Metric 1.27 Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 13.9700 cm Length [Metric] 17.7800 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Network Solutions Type Alcohol Pads UNSPSC 2.612165E+7 UPC 11 07847709221 UPC 12 078477092217 Width 5.50 in Width [Metric] 13.9700 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 49886-APD |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 45.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1.27 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 13.9700 cm |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Network Solutions |
| Type | Alcohol Pads |
| UNSPSC | 2.612165E+7 |
| UPC 11 | 07847709221 |
| UPC 12 | 078477092217 |
| Width | 5.50 in |
| Width [Metric] | 13.9700 cm |