or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ®
LevitonĀ® 49887-12L 12-Position Fiber Optic Fan-Out Kit With 36 in Fan Out Tubing, ABS
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ®
LevitonĀ® 49887-12L 12-Position Fiber Optic Fan-Out Kit With 36 in Fan Out Tubing, ABS
SKU1292172
MFGR #49887-12L
Your Cost: $35.37/ea
LevitonĀ® Fiber Optic Fan-Out Kit, 12-Position, -10 to 65 deg C Temperature Rating, ABS
LevitonĀ® Fiber Optic Fan-Out Kit, 12-Position, -10 to 65 deg C Temperature Rating, ABS
Application Industrial Applications ARRA Compliant C Brand LevitonĀ® Buy American Compliant C Catalog Number 49887-12L Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height [Metric] 0.6350 cm Jacket Material ABS Plastic Length [Metric] 17.7800 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Number Of Fibers 12 Standard TIA\EIA-568-B Stock Status NONSTOCK Type Fiber Optic Fan-Out Kit UNSPSC 26121607 UPC 11 07847703872 UPC 12 078477038727 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Industrial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | LevitonĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 49887-12L |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Jacket Material | ABS Plastic |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Number Of Fibers | 12 |
| Standard | TIA\EIA-568-B |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Fiber Optic Fan-Out Kit |
| UNSPSC | 26121607 |
| UPC 11 | 07847703872 |
| UPC 12 | 078477038727 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |