or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 49553-814 High Impact Wire Punch Down Tool, Yellow
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® 49553-814 High Impact Wire Punch Down Tool, Yellow
SKU1281478
MFGR #49553-814
$/ea
The Punchdown tool adapts to a wide variety of Leviton, industry-standard, interchangeable blades. This tool features an adjustable impact force and an in-handle storage compartment for your most frequently used blade.
The Punchdown tool adapts to a wide variety of Leviton, industry-standard, interchangeable blades. This tool features an adjustable impact force and an in-handle storage compartment for your most frequently used blade.
Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 49553-814 Color Yellow Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 5.7488 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.0000 in Length 8.1250 in Standards ARRA, Buy American Compliant, ISO 9001 Registered Type Punch Down Tool UNSPSC 26121638 UPC 11 07847707875 UPC 12 078477078754 Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Commercial Excellent for Cutting and Stripping Copper Cable as well as Trimming Center Splines and Rip Cords, Made in Taiwan
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 49553-814 |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 5.7488 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.0000 in |
| Length | 8.1250 in |
| Standards | ARRA, Buy American Compliant, ISO 9001 Registered |
| Type | Punch Down Tool |
| UNSPSC | 26121638 |
| UPC 11 | 07847707875 |
| UPC 12 | 078477078754 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Commercial |
| Excellent for Cutting and Stripping Copper Cable as well as Trimming Center Splines and Rip Cords, Made in Taiwan |