or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites APCH7R COMBO REMOTE CAPABLE EXIT SIGN WITH RED LETTER
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites APCH7R COMBO REMOTE CAPABLE EXIT SIGN WITH RED LETTER
SKU777772
MFGR #APCH7R
Your Cost: $72.90/ea
Combo Unit, White Housing, Remote Capacity, Led-Exit, (2) LED Emergency Light Heads, Universal Face Red Letters
Combo Unit, White Housing, Remote Capacity, Led-Exit, (2) LED Emergency Light Heads, Universal Face Red Letters
Application Lighting ARRA Compliant C Brand Sure-Lites® Buy American Compliant C Catalog Number APCH7R Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Exit Combination Light Gross Weight Per Pack 2.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405606000 Height 2.60 in Height [Metric] 6.6040 cm Housing Finish Textured Housing Material Thermoplastic Lamp Type LED Legend EXIT Length 8.50 in Length [Metric] 21.5900 cm Light Color White Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Thermoplastic Mounting Ceiling and Surface Mounting Type Ceiling/Surface Number of Heads 2 Number Of Lamps 1 Series APC Standard UL/cUL Listed - Damp Location Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL Listed for Damp LocationsUL 924NFPA 101NEC CertifiedECCN:EAR99NLR Stock Status NONSTOCK Sub Brand APC, APCH Series Type LED Exit and Emergency UNSPSC 39111707 UPC 11 08008356717 UPC 12 080083567171 Voltage Rating 120/277 V Width 13.25 in Width [Metric] 33.6550 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Sure-Lites® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | APCH7R |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Exit Combination Light |
| Gross Weight Per Pack | 2.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Height | 2.60 in |
| Height [Metric] | 6.6040 cm |
| Housing Finish | Textured |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lamp Type | LED |
| Legend | EXIT |
| Length | 8.50 in |
| Length [Metric] | 21.5900 cm |
| Light Color | White |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Ceiling and Surface |
| Mounting Type | Ceiling/Surface |
| Number of Heads | 2 |
| Number Of Lamps | 1 |
| Series | APC |
| Standard | UL/cUL Listed - Damp Location |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL Listed for Damp LocationsUL 924NFPA 101NEC CertifiedECCN:EAR99NLR |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | APC, APCH Series |
| Type | LED Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111707 |
| UPC 11 | 08008356717 |
| UPC 12 | 080083567171 |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Width | 13.25 in |
| Width [Metric] | 33.6550 cm |