or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites®
Sure-Lites APCH7R COMBO REMOTE CAPABLE EXIT SIGN WITH RED LETTER
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites®
Sure-Lites APCH7R COMBO REMOTE CAPABLE EXIT SIGN WITH RED LETTER
SKU777772
MFGR #APCH7R
$/ea
Combo Unit, White Housing, Remote Capacity, Led-Exit, (2) LED Emergency Light Heads, Universal Face Red Letters
Combo Unit, White Housing, Remote Capacity, Led-Exit, (2) LED Emergency Light Heads, Universal Face Red Letters
Lighting 3.6V, .78W DC long lasting LED heads Solid state voltage limited charger Self-powered Brownout protection Low voltage disconnect Overload/short circuit protection Test switch/power indicator light 3.6 VDC, 0.78 W DC long-lasting LED heads Red letter color Universal face red letters Remote capacity model Sealed Ni-Cd battery 2.34/1.62 W input power 0.14/0.06 power factor All components are injection molded, color stable, high impact thermoplastic material Designer white textured finish standard Components are of snap-fit construction to facilitate under 5 min installation reinforcing ribs throughout to provide maximum strength Molded in wireways facilitate internal wire routing and connections All components including battery and electronics are located inside the exit housing, snap-fit canopy with captive mounting screws included with all exits 10 to 40 deg C operating range High impact thermoplastic housing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | .09 at 277V A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Battery Runtime | 90 Minutes |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | APCH7R |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.5 in L x 13.25 in W x 2.6 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Exit Combination Light |
| Gross Weight Per Pack | 2.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Height | 2.60 in |
| Height [Metric] | 6.6040 cm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lamp Wattage | 0.78 W |
| Length | 8.50 in |
| Length [Metric] | 21.5900 cm |
| Light Color | White |
| Lumens | N/A |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Ceiling and Surface |
| Mounting Type | Ceiling/Surface |
| Number of Heads | 2 |
| Number Of Lamps | 1 |
| Power Source | Ni-Cd Battery |
| Series | APC |
| Size | 8.5 IN Length 13.25 IN Width 2.6 IN Height |
| Standard | UL/cUL Listed - Damp Location |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL Listed for Damp LocationsUL 924NFPA 101NEC CertifiedECCN:EAR99NLR |
| Sub Brand | APC, APCH Series |
| Type | LED Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111707 |
| UPC 11 | 08008356717 |
| UPC 12 | 080083567171 |
| Wattage | 1.68 W at 277 V |
| Width | 13.25 in |
| Width [Metric] | 33.6550 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sure-Lites® |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Fixture Wattage | 1.68 W |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Housing Finish | Textured |
| Legend | EXIT |
| Lighting |
| 3.6V, .78W DC long lasting LED heads |
| Solid state voltage limited charger |
| Self-powered |
| Brownout protection |
| Low voltage disconnect |
| Overload/short circuit protection |
| Test switch/power indicator light |
| 3.6 VDC, 0.78 W DC long-lasting LED heads |
| Red letter color |
| Universal face red letters |
| Remote capacity model |
| Sealed Ni-Cd battery |
| 2.34/1.62 W input power |
| 0.14/0.06 power factor |
| All components are injection molded, color stable, high impact thermoplastic material |
| Designer white textured finish standard |
| Components are of snap-fit construction to facilitate under 5 min installation reinforcing ribs throughout to provide maximum strength |
| Molded in wireways facilitate internal wire routing and connections |
| All components including battery and electronics are located inside the exit housing, snap-fit canopy with captive mounting screws included with all exits |
| 10 to 40 deg C operating range |
| High impact thermoplastic housing |