Schneider Electric TPRST065 Direct online Motor Starter, 3 Poles, IP20 Enclosure
SKU1499469
MFGR #TPRST065
Schneider Electric, TPRST065, Motor Starter, Direct online, 690 VAC, 80| A, 50, 60 Hz Frequency, 18.5 to 37 kW Motor, 3 Pole, Setting: 3.35 to 65 A, Remotely/Automatically Reset, 1000 A at 440 V Load, 3 ph, Class 5/10/20/30 Adjustable Overload Relay, IP20 Enclosure, Starting Modes: Direct On-Line, 6.57 in H x 2.17 in W x 4.92 in D Dimensions
Alternate Catalog Number
TPRST065
Application
TPRBC bus coupler;TPRVM voltage interface module
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
TPRST065
Country of Origin
FR
Currency
Current Rating
80 mA contactor sealed;500 mA contactor closing
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
95.10
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.0135 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.32
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
8.0000 in
Height [Metric]
6.5000 cm
Length
19.5000 in
Length [Metric]
17.5000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=471609908&lang=en-us
Mounting
Horizontal and vertical 35 mm symmetrical din rail)
Returnable
Y
Size
4.92 in
Standard
Sub Brand
TeSys island;TeSys;TPRST
Substitute Product Catalog Number
TPRBCEIP
UNSPSC
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
15.0000 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Coil Voltage
24 V DC supplied by the bus coupler