or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Appleton® JC-12-S NEER™ JC Series Jack Chain, 100 ft Spool, For Use With Suspending Lighting Fixture, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Appleton® JC-12-S NEER™ JC Series Jack Chain, 100 ft Spool, For Use With Suspending Lighting Fixture, Steel
SKU17410
MFGR #JC12S
$/ea
Appleton® NEER™ Jack Chain, Series: JC Series, For Use With: Suspending Lighting Fixture, 100 ft Spool, Steel, Galvanized
Appleton® NEER™ Jack Chain, Series: JC Series, For Use With: Suspending Lighting Fixture, 100 ft Spool, Steel, Galvanized
Application Suspending Light Fixtures ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JC12S Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Galvanized Gross Weight Per Pack 0.0900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.05 in Height [Metric] 1.2954 mm Length 6.80 in Length [Metric] 17.2720 cm Series JC Series Standards NECCEC ApprovedRoHS Compliant Sub Brand NEER Trade Size No. 12 UNSPSC 31151606 UPC 11 68785538112 UPC 12 687855381128 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm Working Load Limit 29 Stock Status NONSTOCK Brand Appleton™ Manufacturer Appleton Color Gray Material Steel Size 4.56 X 2.81 IN in Suitable For Use With Suspending Lighting Fixture Type Steel Jack Chain Suspending Light Fixtures Steel Jack Chain #29 standard weight maximum working load
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Suspending Light Fixtures |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JC12S |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 0.0900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.05 in |
| Height [Metric] | 1.2954 mm |
| Length | 6.80 in |
| Length [Metric] | 17.2720 cm |
| Series | JC Series |
| Standards | NECCEC ApprovedRoHS Compliant |
| Sub Brand | NEER |
| Trade Size | No. 12 |
| UNSPSC | 31151606 |
| UPC 11 | 68785538112 |
| UPC 12 | 687855381128 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Working Load Limit | 29 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Appleton™ |
| Manufacturer | Appleton |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Size | 4.56 X 2.81 IN in |
| Suitable For Use With | Suspending Lighting Fixture |
| Type | Steel Jack Chain |
| Suspending Light Fixtures |
| Steel Jack Chain |
| #29 standard weight maximum working load |