or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ®
LevitonĀ® FSSSD-60 Standard Fusion Splice Sleeve, For Use With FSH and FSS Series Splice Holder, Polyolefin
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ®
LevitonĀ® FSSSD-60 Standard Fusion Splice Sleeve, For Use With FSH and FSS Series Splice Holder, Polyolefin
SKU1287498
MFGR #FSSSD-60
Your Cost: $0.56/ea
LevitonĀ® Fusion Splice Sleeve, Standard, For Use With: FSH and FSS Series Splice Holder, Polyolefin, 1.48 in H x 1.23 in W x 0.2 in D
LevitonĀ® Fusion Splice Sleeve, Standard, For Use With: FSH and FSS Series Splice Holder, Polyolefin, 1.48 in H x 1.23 in W x 0.2 in D
Catalog Number FSSSD-60 Country of Origin CN Gross Weight Per Pack 2.0000 lb UPC 11 07847723736 UPC 12 078477237366 Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Application Commercial Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Hazard Class N Height 4.0620 in Length 5.3750 in Material Polymer Size 1.48 H x 1.23 W x 0.20 D in Standard MIL-I-23053\5 Class 2;GR-1380 Temperature Rating -55 to +135 °C Type Fusion Splice Sleeve UNSPSC 39121449 Commercial Applications Standard Style, Solvent Resistant, Acid Resistant, Made in China Precise lengths free of all burrs and sharp edges Heat bonded assembly Choice of lengths and diameters Sleeves feature clear outer tube for viewing fiber color Slim sleeves feature reduced diameter to fit more finished product in splice trays Mini sleeves fit smaller width splice trays while still accommodating both 250 and 900 um fibers and require less shrink time Micro sleeves for splitter and coupler packages fit 250 um fibers Solvent resistant, acid resistant
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | FSSSD-60 |
| Country of Origin | CN |
| Gross Weight Per Pack | 2.0000 lb |
| UPC 11 | 07847723736 |
| UPC 12 | 078477237366 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Hazard Class | N |
| Height | 4.0620 in |
| Length | 5.3750 in |
| Material | Polymer |
| Size | 1.48 H x 1.23 W x 0.20 D in |
| Standard | MIL-I-23053\5 Class 2;GR-1380 |
| Temperature Rating | -55 to +135 °C |
| Type | Fusion Splice Sleeve |
| UNSPSC | 39121449 |
| Commercial Applications |
| Standard Style, Solvent Resistant, Acid Resistant, Made in China |
| Precise lengths free of all burrs and sharp edges |
| Heat bonded assembly |
| Choice of lengths and diameters |
| Sleeves feature clear outer tube for viewing fiber color |
| Slim sleeves feature reduced diameter to fit more finished product in splice trays |
| Mini sleeves fit smaller width splice trays while still accommodating both 250 and 900 um fibers and require less shrink time |
| Micro sleeves for splitter and coupler packages fit 250 um fibers |
| Solvent resistant, acid resistant |