or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton® 47612-UBK Universal Shelf Bracket, For Use With 14/21/28/42 in Structured Media Enclosure, Steel, White
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton® 47612-UBK Universal Shelf Bracket, For Use With 14/21/28/42 in Structured Media Enclosure, Steel, White
SKU190321
MFGR #47612-UBK
Your Cost: $20.34/ea
List: Leviton's Universal Shelf Bracket provides space for security batteries of various sizes as well as other products to be mounted within Leviton's Series 140, 280, or 420 Structured Media Centers. The bracket comes with four 8 in long VELCRO Brand strips to strap down products to the shelf, ensuring both vertical and horizontal stability.
Leviton's Universal Shelf Bracket provides space for security batteries of various sizes as well as other products to be mounted within Leviton's Series 140, 280, or 420 Structured Media Centers. The bracket comes with four 8 in long VELCRO Brand strips to strap down products to the shelf, ensuring both vertical and horizontal stability.
ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 47612-UBK Color White Country of Origin MX EU RoHS Indicator C Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 1.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.75 in Height [Metric] 9.5250 cm Length 7.19 in Length [Metric] 18.2575 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Steel Mounting Type Push-Lock Replaced Catalog Number 49605-AUB Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Universal UNSPSC 43223306 UPC 11 07847727577 UPC 12 07847727577 Width 6.88 in Width [Metric] 17.4625 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 47612-UBK |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.75 in |
| Height [Metric] | 9.5250 cm |
| Length | 7.19 in |
| Length [Metric] | 18.2575 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Push-Lock |
| Replaced Catalog Number | 49605-AUB |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Universal |
| UNSPSC | 43223306 |
| UPC 11 | 07847727577 |
| UPC 12 | 07847727577 |
| Width | 6.88 in |
| Width [Metric] | 17.4625 cm |