or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 40244-I Modular Screw Terminal Standard Telephone Wall Jack, 1 Gangs, 2-3/4 in W, Plastic, Flush Mount
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 40244-I Modular Screw Terminal Standard Telephone Wall Jack, 1 Gangs, 2-3/4 in W, Plastic, Flush Mount
SKU1156826
MFGR #40244-I
Your Cost: $6.68/ea
LevitonĀ® Telephone Wall Jack, Modular Screw Terminal Standard, 1 Gangs, 2-3/4 in Width, 6P4C Jack Connector, 2 Ports, Flush Mount, Plastic, Ivory
LevitonĀ® Telephone Wall Jack, Modular Screw Terminal Standard, 1 Gangs, 2-3/4 in Width, 6P4C Jack Connector, 2 Ports, Flush Mount, Plastic, Ivory
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Brand LevitonĀ® Buy American Compliant C Catalog Number 40244-I Color Ivory Contact 6P4C Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.4400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 1.2700 cm Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Mounting Wallplate Flush Standard UL Listed;cULus Listed Stock Status NONSTOCK Type Standard Telephone Wall Jack UNSPSC 39121444 UPC 11 07847731208 UPC 12 078477312087 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | LevitonĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40244-I |
| Color | Ivory |
| Contact | 6P4C |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.4400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Mounting | Wallplate Flush |
| Standard | UL Listed;cULus Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Standard Telephone Wall Jack |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847731208 |
| UPC 12 | 078477312087 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |