or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Leviton® 40539-CMB Mid-Size Telephone/Video Wall Jack, 1-Gang, 4-7/8 in L x 3-1/8 in W, Nylon, Wall Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Leviton®
Leviton® 40539-CMB Mid-Size Telephone/Video Wall Jack, 1-Gang, 4-7/8 in L x 3-1/8 in W, Nylon, Wall Mount
SKU896757
MFGR #40539-CMB
Your Cost: $7.10/ea
Leviton Midsize single-gang Wallplates are ideal where Flush-mount telephone or video connection plates are needed. Midsize plates are 3/8 in higher and wider than standard plates to help disguise irregular or oversized wall openings, resulting in a neat, professional finish. Durable video connection wallplates are available with an F-Connector or unloaded with a hex-shape outlet for later coax cable installation. Telephone wallplates with 6P4C voice grade connector and combination video and telephone wallplates are also available.
Leviton Midsize single-gang Wallplates are ideal where Flush-mount telephone or video connection plates are needed. Midsize plates are 3/8 in higher and wider than standard plates to help disguise irregular or oversized wall openings, resulting in a neat, professional finish. Durable video connection wallplates are available with an F-Connector or unloaded with a hex-shape outlet for later coax cable installation. Telephone wallplates with 6P4C voice grade connector and combination video and telephone wallplates are also available.
Application Commercial ARRA Compliant C Brand Leviton® Buy American Compliant C Catalog Number 40539-CMB Color Brown Contact 6P4C Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 2.6416 cm Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Mounting Wall Standard cULus Listed;FCC Part 68 Compliant Standards cULus Listed, FCC Part 68 Compliant, RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Type Midsize Telephone Wall Jack UNSPSC 39121444 UPC 11 07847714052 UPC 12 078477140529 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm Commercial Single Gang, 1-Year Limited Warranty, Fire Retardant, F Type Connector (1) 6 position 4 conductor jack, (1) F-type connector configuration Flammability (Rated V-0 Per UL94) environmental conditions 3/8 in larger than standard size wallplates to conceal irregular wall openings. Mounts to single-gang backboxes or four-square boxes with appropriate user-provided reducer Smooth finish matches Levitons existing Midway ED Wallplates for a consistent look throughout the home or business Available as single-gang wallplate with coax outlet and an F-connector and a coax outlet without an F-Connector Available as single-gang wallplate with 6P4C voice grade connector and combination F-Connector with 6P4C voice grade connector Fire retardant Screw terminal connection Made of High Impact Nylon
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Leviton® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40539-CMB |
| Color | Brown |
| Contact | 6P4C |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 2.6416 cm |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Mounting | Wall |
| Standard | cULus Listed;FCC Part 68 Compliant |
| Standards | cULus Listed, FCC Part 68 Compliant, RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Midsize Telephone Wall Jack |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847714052 |
| UPC 12 | 078477140529 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Commercial |
| Single Gang, 1-Year Limited Warranty, Fire Retardant, F Type Connector |
| (1) 6 position 4 conductor jack, (1) F-type connector configuration |
| Flammability (Rated V-0 Per UL94) environmental conditions |
| 3/8 in larger than standard size wallplates to conceal irregular wall openings. |
| Mounts to single-gang backboxes or four-square boxes with appropriate user-provided reducer |
| Smooth finish matches Levitons existing Midway ED Wallplates for a consistent look throughout the home or business |
| Available as single-gang wallplate with coax outlet and an F-connector and a coax outlet without an F-Connector |
| Available as single-gang wallplate with 6P4C voice grade connector and combination F-Connector with 6P4C voice grade connector |
| Fire retardant |
| Screw terminal connection |
| Made of High Impact Nylon |