or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 40259-I Modular Screw Terminal Standard Telephone Wall Jack, 1 Gangs, 2-3/4 in W, Plastic, Flush Mount
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 40259-I Modular Screw Terminal Standard Telephone Wall Jack, 1 Gangs, 2-3/4 in W, Plastic, Flush Mount
SKU1287960
MFGR #40259-I
Your Cost: $6.25/ea
LevitonĀ® Telephone Wall Jack, Modular Screw Terminal Standard, 1 Gangs, 2-3/4 in Width, 6P4C x F Connector, 2 Ports, Flush Mount, Plastic, Ivory
LevitonĀ® Telephone Wall Jack, Modular Screw Terminal Standard, 1 Gangs, 2-3/4 in Width, 6P4C x F Connector, 2 Ports, Flush Mount, Plastic, Ivory
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Brand LevitonĀ® Buy American Compliant C Catalog Number 40259-I Color Ivory Connector Type 6P4C x F Contact 6P4C Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height [Metric] 1.2700 cm Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Material Plastic Mounting Wallplate Flush Mounting Type Flush Number of Gangs 1 Number of Ports 2 Standard cULus Listed Stock Status NONSTOCK Type Modular Screw Terminal Standard UNSPSC 39121444 UPC 11 07847778400 UPC 12 078477784006 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | LevitonĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40259-I |
| Color | Ivory |
| Connector Type | 6P4C x F |
| Contact | 6P4C |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wallplate Flush |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Standard | cULus Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Modular Screw Terminal Standard |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847778400 |
| UPC 12 | 078477784006 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |