or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 40258-W Modular Screw Terminal Standard Telephone Wall Jack, 1 Gangs, 2-3/4 in W, Plastic, Flush Mount
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 40258-W Modular Screw Terminal Standard Telephone Wall Jack, 1 Gangs, 2-3/4 in W, Plastic, Flush Mount
SKU1287963
MFGR #40258-W
Your Cost: $5.99/ea
LevitonĀ® Telephone Wall Jack, Modular Screw Terminal Standard, 1 Gangs, 2-3/4 in Width, 6P6C x F Connector, 2 Ports, Flush Mount, Plastic, White
LevitonĀ® Telephone Wall Jack, Modular Screw Terminal Standard, 1 Gangs, 2-3/4 in Width, 6P6C x F Connector, 2 Ports, Flush Mount, Plastic, White
Application Commercial Applications ARRA Compliant C Brand LevitonĀ® Buy American Compliant C Catalog Number 40258-W Color White Contact 6P6C Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height [Metric] 1.2700 cm Length [Metric] 12.7000 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Mounting Wallplate Flush Standard cULus Listed Stock Status NONSTOCK Type Standard Telephone Wall Jack UNSPSC 39121444 UPC 11 07847778404 UPC 12 078477784044 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | LevitonĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40258-W |
| Color | White |
| Contact | 6P6C |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Mounting | Wallplate Flush |
| Standard | cULus Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Standard Telephone Wall Jack |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847778404 |
| UPC 12 | 078477784044 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |