or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Decora® 80414 Multimedia Blank Insert With Ears and (2) Mounting Screw, 1 Gang, Surface Mount, Brown
Custom_Product_Images_Illustration
Decora® 80414 Multimedia Blank Insert With Ears and (2) Mounting Screw, 1 Gang, Surface Mount, Brown
SKU344347
MFGR #80414
$/ea
Leviton Decora® brand Plus and Decora® brand Designer Wallplates - available in a wide spectrum of colors and styles - can add subtle elegance to any home. You can go modern with Decora® brand Plus Screwless, snap-on wall plates, which install fast and flawlessly. Sleek, versatile and convenient, they now come in a midway size that gives even greater coverage, and can hide unsightly wall surface irregularities. All Leviton Decora® brandtive Wallplates can stand up to heavy use while coordinating perfectly with paint or wall coverings. Think of them as the finishing touch to giving a home its signature look.
Leviton Decora® brand Plus and Decora® brand Designer Wallplates - available in a wide spectrum of colors and styles - can add subtle elegance to any home. You can go modern with Decora® brand Plus Screwless, snap-on wall plates, which install fast and flawlessly. Sleek, versatile and convenient, they now come in a midway size that gives even greater coverage, and can hide unsightly wall surface irregularities. All Leviton Decora® brandtive Wallplates can stand up to heavy use while coordinating perfectly with paint or wall coverings. Think of them as the finishing touch to giving a home its signature look.
Application Residential, Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 80414 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gang Adapter Plate Gross Weight Per Pack 0.7650 lb Gross Weight UOM Metric kg Height 4.0660 in Length 5.3750 in Mounting Box Standard CSA Certified/UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified Sub Brand Decora Type Plastic Adapter;Blank Insert UNSPSC 39121704 UPC 11 07847778995 UPC 12 078477789957 Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Color Brown Material Plastic Residential, Commercial 2-Year Limited Warranty, Made in Mexico No hole
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Residential, Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 80414 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gang | Adapter Plate |
| Gross Weight Per Pack | 0.7650 lb |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.0660 in |
| Length | 5.3750 in |
| Mounting | Box |
| Standard | CSA Certified/UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified |
| Sub Brand | Decora |
| Type | Plastic Adapter;Blank Insert |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 07847778995 |
| UPC 12 | 078477789957 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Color | Brown |
| Material | Plastic |
| Residential, Commercial |
| 2-Year Limited Warranty, Made in Mexico |
| No hole |