or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Decora® 41084-BB Blank Insert, Flush Mount, For Use With QuickPort® Wallplates and Housings, Plastic, Brown
Custom_Product_Images_Illustration
Decora® 41084-BB Blank Insert, Flush Mount, For Use With QuickPort® Wallplates and Housings, Plastic, Brown
SKU937817
MFGR #41084-BB
$/ea
Blank QuickPort® inserts are designed to secure unused QuickPort® openings, and provide protection from dust and debris.
Blank QuickPort® inserts are designed to secure unused QuickPort® openings, and provide protection from dust and debris.
Application Residential/Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 41084-BB Country of Origin US Currency USD Dimensions 0.64 in H x 0.58 in W x 0.79 in D EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.8100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.5000 in Length 7.0000 in Length [Metric] 10.1600 cm Standard cULus Standards cULus Listed, UL 1863 CAN/CSA-C22.2 No 182.4-1990 Sub Brand QuickPort® Type Insert UNSPSC 39121414 UPC 11 07847774931 UPC 12 078477749319 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Color Brown Material Plastic Mounting Type Snap-In Suitable For Use With All QuickPort® Wallplates and Housings Residential/Commercial Blank Blank QuickPort® inserts snap into any housing with the QuickPort® name, flush- and surface mount outlets, multimedia outlet system (with adapter), patch panels and patch blocks Designed to secure unused QuickPort® openings and provide protection from dust and debris
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Residential/Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 41084-BB |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 0.64 in H x 0.58 in W x 0.79 in D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.8100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.5000 in |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Standard | cULus |
| Standards | cULus Listed, UL 1863 CAN/CSA-C22.2 No 182.4-1990 |
| Sub Brand | QuickPort® |
| Type | Insert |
| UNSPSC | 39121414 |
| UPC 11 | 07847774931 |
| UPC 12 | 078477749319 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Color | Brown |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Snap-In |
| Suitable For Use With | All QuickPort® Wallplates and Housings |
| Residential/Commercial |
| Blank |
| Blank QuickPort® inserts snap into any housing with the QuickPort® name, flush- and surface mount outlets, multimedia outlet system (with adapter), patch panels and patch blocks |
| Designed to secure unused QuickPort® openings and provide protection from dust and debris |