or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Leviton®
Decora® 40649-T Telephone/Video Insert, Wall Mount, Screw Terminal, 6P4C Position/Conductor, Plastic, Light Almond
Leviton®
Decora® 40649-T Telephone/Video Insert, Wall Mount, Screw Terminal, 6P4C Position/Conductor, Plastic, Light Almond
SKU968014
MFGR #40649-T
$/ea
Decora® Telephone/Video Insert, Wall Mount, Screw Terminal, 6P4C Position/Conductor, Plastic, Light Almond, 4.13 in H x 1.4 in W x 0.31 in D
Decora® Telephone/Video Insert, Wall Mount, Screw Terminal, 6P4C Position/Conductor, Plastic, Light Almond, 4.13 in H x 1.4 in W x 0.31 in D
Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 40649-T Contact 6P4C Country of Origin MX Currency USD Dimensions 4.13 in H x 1.4 in W x 0.31 in D Environmental Conditions Flammability (Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.6700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.8750 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 17.2500 in Length [Metric] 10.1600 cm Mounting Wall Size 4.13 H x 1.40 W x 0.31 D in Standard cULus Listed Standards cULus ListedISO 9001 Registered Sub Brand Decora Type Telephone & Video Insert UNSPSC 39121444 UPC 11 07847741245 UPC 12 078477412459 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Color Light Almond Material Plastic Mounting Type Wall Specifications Screw Terminal, 6P4C Position/Conductor Commercial Lead Frame Design, Made in USA
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 40649-T |
| Contact | 6P4C |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.13 in H x 1.4 in W x 0.31 in D |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.6700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.8750 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 17.2500 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Mounting | Wall |
| Size | 4.13 H x 1.40 W x 0.31 D in |
| Standard | cULus Listed |
| Standards | cULus ListedISO 9001 Registered |
| Sub Brand | Decora |
| Type | Telephone & Video Insert |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847741245 |
| UPC 12 | 078477412459 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Color | Light Almond |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Wall |
| Specifications | Screw Terminal, 6P4C Position/Conductor |
| Commercial |
| Lead Frame Design, Made in USA |