or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® 41292-3RT Composite Stereo Mos Insert, Feed-Through Connector, (3) Ports, Snap-In Mounting, Light Almond
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® 41292-3RT Composite Stereo Mos Insert, Feed-Through Connector, (3) Ports, Snap-In Mounting, Light Almond
SKU1289203
MFGR #41292-3RT
$/ea
LevitonĀ®, 41292-3RT, Mos Insert, Composite Stereo, Feed-Through Connector, Snap-In Mounting, 3 Ports, For Use With: Multimedia Outlet System, Plastic, Light Almond, 1.854 in L x 1.22 in W x 0.964 in H Dimensions
LevitonĀ®, 41292-3RT, Mos Insert, Composite Stereo, Feed-Through Connector, Snap-In Mounting, 3 Ports, For Use With: Multimedia Outlet System, Plastic, Light Almond, 1.854 in L x 1.22 in W x 0.964 in H Dimensions
Application Commercial, Classrooms and Boardrooms ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 41292-3RT Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.854 in H x 0.964 in W EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 5.5000 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 7.0000 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Plastic Size 0.964 W x 1.854 H in Standard cULus Listed;UL Listed (1863);CAN\CSA Certified C22.2 (182.4-M90) Suitable For Use With Multimedia Outlet System Wallplate Type Composite Stereo UNSPSC 39121704 UPC 11 07847734105 UPC 12 078477341056 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Color Light Almond Connector Type Female to Female RCA Mounting Type Snap-In Number of Ports 3 Termination Type Feed Through Commercial, Classrooms and Boardrooms High Impact, Fire Retardant, Made in China One unit high module with three RCA adapters 1-unit high module with three RCA adapters
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial, Classrooms and Boardrooms |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 41292-3RT |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.854 in H x 0.964 in W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material | Plastic |
| Size | 0.964 W x 1.854 H in |
| Standard | cULus Listed;UL Listed (1863);CAN\CSA Certified C22.2 (182.4-M90) |
| Suitable For Use With | Multimedia Outlet System Wallplate |
| Type | Composite Stereo |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 07847734105 |
| UPC 12 | 078477341056 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Color | Light Almond |
| Connector Type | Female to Female RCA |
| Mounting Type | Snap-In |
| Number of Ports | 3 |
| Termination Type | Feed Through |
| Commercial, Classrooms and Boardrooms |
| High Impact, Fire Retardant, Made in China |
| One unit high module with three RCA adapters |
| 1-unit high module with three RCA adapters |