or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Decora® 41292-3DG MOS Connector Module, RCA Connector, 3 Ports, Feed Through Termination, Snap-In Mount, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
Decora® 41292-3DG MOS Connector Module, RCA Connector, 3 Ports, Feed Through Termination, Snap-In Mount, Gray
SKU1281037
MFGR #41292-3DG
$/ea
Decora® MOS Connector Module, RCA Connector, Snap-In Mount, 3 Ports, Feed Through, For Use With: Multimedia Outlet System Wallplates, Plastic, Gray, 1.854 in L x 1.22 in W x 0.964 in D
Decora® MOS Connector Module, RCA Connector, Snap-In Mount, 3 Ports, Feed Through, For Use With: Multimedia Outlet System Wallplates, Plastic, Gray, 1.854 in L x 1.22 in W x 0.964 in D
Application For classrooms and boardrooms where local input or output is required for audio/visual signals ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 41292-3DG Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.854 in L x 1.22 in W x 0.964 in D EU RoHS Indicator C Gang 1 Gross Weight Per Pack 0.4100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.19 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 1.00 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Plastic Number of Gangs 1 Standard cULus Listed Suitable For Use With Multimedia Outlet System Wallplate Type RCA Feedthrough UNSPSC 39121704 UPC 11 07847762945 UPC 12 078477629451 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Color Gray Connector Type RCA Mounting Type Snap-In Number of Ports 3 Termination Type Feed Through For classrooms and boardrooms where local input or output is required for audio/visual signals Fire-retardant plastic One unit high module with three RCA adapters Includes audio/video red-right, black-left, yellow-video (composite), red-PR, blue-PB, gr Designed to accommodate all RCA patch cords
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For classrooms and boardrooms where local input or output is required for audio/visual signals |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 41292-3DG |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.854 in L x 1.22 in W x 0.964 in D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.19 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material | Plastic |
| Number of Gangs | 1 |
| Standard | cULus Listed |
| Suitable For Use With | Multimedia Outlet System Wallplate |
| Type | RCA Feedthrough |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 07847762945 |
| UPC 12 | 078477629451 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Color | Gray |
| Connector Type | RCA |
| Mounting Type | Snap-In |
| Number of Ports | 3 |
| Termination Type | Feed Through |
| For classrooms and boardrooms where local input or output is required for audio/visual signals |
| Fire-retardant plastic |
| One unit high module with three RCA adapters |
| Includes audio/video red-right, black-left, yellow-video (composite), red-PR, blue-PB, gr |
| Designed to accommodate all RCA patch cords |