or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ®
LevitonĀ® 41920-A70 Mixing Audio Amplifier, 40 W, 70 VAC, 20 Hz to 20 kHz
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ®
LevitonĀ® 41920-A70 Mixing Audio Amplifier, 40 W, 70 VAC, 20 Hz to 20 kHz
SKU1284216
MFGR #41920-A70
$/ea
LevitonĀ® Mixing Audio Amplifier, 40 W, 70 VAC, 20 Hz to 20 kHz, > 10 kOhm Impedance, 5.67 in H x 5.12 in W x 1.73 in D, Metallic
LevitonĀ® Mixing Audio Amplifier, 40 W, 70 VAC, 20 Hz to 20 kHz, > 10 kOhm Impedance, 5.67 in H x 5.12 in W x 1.73 in D, Metallic
Application Network Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 41920-A70 Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 44.5992 lb Gross Weight per Pack Metric 1.68 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 12.8000 in Length 17.1700 in Output 40 Watts Speaker 70 Type Audio Amplifier UNSPSC 32151501 UPC 11 07847776137 UPC 12 078477761373 Stock Status NONSTOCK Brand LevitonĀ® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Network Applications Mixer 40 W mono output 70 VAC or 100 VAC constant voltage Three switchable inputs, two stereo audio summed (RCA and 3.5 mm) and one digital audio f Selectable mic input with mixer function and independent control Mic input supports 48 VAC phantom power Volume, bass, treble and mute control Auto priority muting on mic input (ducking) RS232 and IR control capability LED indicators for power and control function feedback Locking power supply input connector
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Network Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 41920-A70 |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 44.5992 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 12.8000 in |
| Length | 17.1700 in |
| Output | 40 Watts |
| Speaker | 70 |
| Type | Audio Amplifier |
| UNSPSC | 32151501 |
| UPC 11 | 07847776137 |
| UPC 12 | 078477761373 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Network Applications |
| Mixer |
| 40 W mono output 70 VAC or 100 VAC constant voltage |
| Three switchable inputs, two stereo audio summed (RCA and 3.5 mm) and one digital audio f |
| Selectable mic input with mixer function and independent control |
| Mic input supports 48 VAC phantom power |
| Volume, bass, treble and mute control |
| Auto priority muting on mic input (ducking) |
| RS232 and IR control capability |
| LED indicators for power and control function feedback |
| Locking power supply input connector |