or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ®
LevitonĀ® 41920-A01 Mixing Audio Amplifier, 100 to 240 VAC, 20 Hz to 20 kHz
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ®
LevitonĀ® 41920-A01 Mixing Audio Amplifier, 100 to 240 VAC, 20 Hz to 20 kHz
SKU1282219
MFGR #41920-A01
$/ea
LevitonĀ® Mixing Audio Amplifier, 100 to 240 VAC, 20 Hz to 20 kHz, 4/8 Ohm Impedance, 3.43 in H x 4.84 in W x 1.49 in D, Metallic
LevitonĀ® Mixing Audio Amplifier, 100 to 240 VAC, 20 Hz to 20 kHz, 4/8 Ohm Impedance, 3.43 in H x 4.84 in W x 1.49 in D, Metallic
Application Commercial and Residential Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 41920-A01 Country of Origin CN Currency USD Enclosure Metal Environmental Conditions 0°C to 50°C (32°F to 122°F) EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 87.2480 lb Gross Weight per Pack Metric 0.99 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height 17.3230 in Length 25.0160 in Power Supply 100-240 Volts Standard FCC, CE Type Mixing Audio Amplifier UNSPSC 32151501 UPC 11 07847771121 UPC 12 078477711217 Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Commercial and Residential Applications Three switchable inputs: two stereo audio and one mic Three switchable inputs - two stereo audio and one mic Mic mixer function with independent control Mic input supports 48 VAV phantom power Line audio output jack with controllable volume Volume, bass, treble and mute controls Auto output mute on no input IR and RS232 control capability LED indicators for power and control function feedback
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial and Residential Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 41920-A01 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure | Metal |
| Environmental Conditions | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 87.2480 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.99 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height | 17.3230 in |
| Length | 25.0160 in |
| Power Supply | 100-240 Volts |
| Standard | FCC, CE |
| Type | Mixing Audio Amplifier |
| UNSPSC | 32151501 |
| UPC 11 | 07847771121 |
| UPC 12 | 078477711217 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | LevitonĀ® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Commercial and Residential Applications |
| Three switchable inputs: two stereo audio and one mic |
| Three switchable inputs - two stereo audio and one mic |
| Mic mixer function with independent control |
| Mic input supports 48 VAV phantom power |
| Line audio output jack with controllable volume |
| Volume, bass, treble and mute controls |
| Auto output mute on no input |
| IR and RS232 control capability |
| LED indicators for power and control function feedback |