Custom_Product_Images_Illustration
SKU17202
MFGR #ELMF9075
Appleton Group supplies conduit outlet boxes, pulling elbows and fittings to meet a wide range of classified location requirements. Most are available in a choice of triple coated malleable iron or epoxy powder-coated aluminum, providing exceptional durability and corrosion-resistance. We offer fittings with hub sizes from 1/2" through 4", with designs that facilitate pulling of even heavy, difficult to bend conductors.
Application
For Use With Threaded Rigid Metal Conduit and IMC
ARRA Compliant
Y
Buy American Compliant
N
Catalog Number
ELMF9075
Connection
Tapered MNPT X Tapered FNPT
Country of Origin
MX
Currency
EU RoHS Indicator
C
Flexibility
Rigid And IMC
Gross Weight Per Pack
1.7100 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.78
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
0.80 in
Height [Metric]
20.3200 mm
Length
7.00 in
Length [Metric]
17.7800 cm
Series
ELM
Standard
Standards
Sub Brand
UNILETS
Suitable For Use With
IMC/Threaded Rigid Metallic Conduit
Type
Dust-Ignitionproof Explosionproof
Width
5.00 in
Width [Metric]
12.7000 cm
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Appleton™
Manufacturer
Appleton
Angle
90 °
Finish
Zinc Electroplated
Material
Malleable Iron
Trade Size
0.75 in