or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Twist-Lock® HBLAC2 Switched Enclosure Auxiliary Contact, 250 VAC, 10 A, 1NO-1NC Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Twist-Lock® HBLAC2 Switched Enclosure Auxiliary Contact, 250 VAC, 10 A, 1NO-1NC Contact
SKU292790
MFGR #HBLAC2
Your Cost: $70.60/ea
List: Wiring Device-Kellems Twist-Lock® Switched Enclosure Auxiliary Contact, 250 VAC, 10 A, 1NO-1NC Contacts, For Use With: HBLDS Series Disconnect Switch
Wiring Device-Kellems Twist-Lock® Switched Enclosure Auxiliary Contact, 250 VAC, 10 A, 1NO-1NC Contacts, For Use With: HBLDS Series Disconnect Switch
Amperage Rating 10 A Application For HBLDS Series ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBLAC2 Contact Configuration Two Position Contacts 1NO Country of Origin PL Currency USD EU RoHS Indicator N Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Manufacturer Hubbell Material Composite Number Of Poles 3 Returnable Y Standard Certified to CSA Standard;Listed to UL Standard;Type 3R and 12K Enclosure Rating Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 746CCSA Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Circuit-Lock Suitable For Use With HBLDS Series Disconnect Switch Type Accessories UNSPSC 39122205 UPC 11 78358595513 UPC 12 783585955131 Voltage Rating 250 V Width 1.81 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | For HBLDS Series |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBLAC2 |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contacts | 1NO |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Composite |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | Certified to CSA Standard;Listed to UL Standard;Type 3R and 12K Enclosure Rating |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 746CCSA Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Circuit-Lock |
| Suitable For Use With | HBLDS Series Disconnect Switch |
| Type | Accessories |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC 11 | 78358595513 |
| UPC 12 | 783585955131 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Width | 1.81 in |