or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Twist-Lock® HBLAC1 Switched Enclosure Auxiliary Contact, 600 VAC, 10 A, 1NO-1NC Contacts
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Twist-Lock® HBLAC1 Switched Enclosure Auxiliary Contact, 600 VAC, 10 A, 1NO-1NC Contacts
SKU92806
MFGR #HBLAC1
Your Cost: $69.92/ea
List: Wiring Device-Kellems Twist-Lock® Auxiliary Contact, Switched Enclosure, 600 VAC, 10 A, 60 Hz, 2500 W, 1NO-1NC Contacts, 6000 Operating Cycles, -40 to 75 deg C Operating, For Use With: 3D383, 4CV74 and 2EAV6 Non-Fusible Enclosed Disconnect Switches
Wiring Device-Kellems Twist-Lock® Auxiliary Contact, Switched Enclosure, 600 VAC, 10 A, 60 Hz, 2500 W, 1NO-1NC Contacts, 6000 Operating Cycles, -40 to 75 deg C Operating, For Use With: 3D383, 4CV74 and 2EAV6 Non-Fusible Enclosed Disconnect Switches
Amperage Rating 10 A Application For HBLDS Series ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBLAC1 Contact Configuration Two Position Contacts 1NO-1NC Country of Origin PL Currency USD EU RoHS Indicator N Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length 4.31 in Manufacturer Hubbell Material Composite Number Of Poles 3 Returnable Y Standard Certified to CSA Standard;Listed to UL Standard;Type 3R and 12K Enclosure Rating Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 746CCSA Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Circuit-Lock Suitable For Use With HBLDS Series 30/60/100 A Non-Fused Disconnect Switch and Lighting Control Type Accessories UNSPSC 39122205 UPC 11 78358595511 UPC 12 783585955117 Voltage Rating 250 V Width 1.80 in Width [Metric] 4.5720 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | For HBLDS Series |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBLAC1 |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contacts | 1NO-1NC |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length | 4.31 in |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Composite |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | Certified to CSA Standard;Listed to UL Standard;Type 3R and 12K Enclosure Rating |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 746CCSA Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Circuit-Lock |
| Suitable For Use With | HBLDS Series 30/60/100 A Non-Fused Disconnect Switch and Lighting Control |
| Type | Accessories |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC 11 | 78358595511 |
| UPC 12 | 783585955117 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Width | 1.80 in |
| Width [Metric] | 4.5720 cm |