or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Bussmann® CCP-AUX Disconnect Switch Auxiliary Contact, 240 VAC, 5 A
Custom_Product_Images_Illustration
Bussmann® CCP-AUX Disconnect Switch Auxiliary Contact, 240 VAC, 5 A
SKU469623
MFGR #CCP-AUX
Your Cost: $20.55/ea
List: Bussmann Disconnect Switch Auxiliary Contact, 240 VAC, 5 A, For Use With: Class CC, Midget, IEC 10 X 38 and CUBEFuse CCP, 2.6 in H x 0.3 in W
Bussmann Disconnect Switch Auxiliary Contact, 240 VAC, 5 A, For Use With: Class CC, Midget, IEC 10 X 38 and CUBEFuse CCP, 2.6 in H x 0.3 in W
Amperage Rating 5 A Application Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs ARRA Compliant C Brand Bussmann Buy American Compliant C Catalog Number CCP-AUX Contacts 1NO-1NC Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 0.00 in Height [Metric] 0.0025 cm Length 0.00 in Length [Metric] 0.0025 cm Manufacturer COOPER BUSSMANN Standard Does Not Apply Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 98IEC Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Bussmann Series Suitable For Use With 60 A Class CC, CF, Midget, IEC 10 x 38 Fused Disconnect Safety Switch Type Accessory UNSPSC 39121501 UPC 11 05171215815 UPC 12 051712158152 Voltage Rating 240 VAC Width 0.00 in Width [Metric] 0.0025 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 5 A |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Bussmann |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CCP-AUX |
| Contacts | 1NO-1NC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 0.00 in |
| Height [Metric] | 0.0025 cm |
| Length | 0.00 in |
| Length [Metric] | 0.0025 cm |
| Manufacturer | COOPER BUSSMANN |
| Standard | Does Not Apply |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 98IEC Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Bussmann Series |
| Suitable For Use With | 60 A Class CC, CF, Midget, IEC 10 x 38 Fused Disconnect Safety Switch |
| Type | Accessory |
| UNSPSC | 39121501 |
| UPC 11 | 05171215815 |
| UPC 12 | 051712158152 |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Width | 0.00 in |
| Width [Metric] | 0.0025 cm |