or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
AUX CONTACT, NO/NC
SKU751483
MFGR #HBLAUX
Your Cost: $32.89/ea
Hubbell Wiring Device Kellems, Switches and Lighting Controls,Industrial Grade, Manual Motor Controllers, Motor Disconnects, NO/NC AuxContact, For All Amperages, Pilot Duty
Hubbell Wiring Device Kellems, Switches and Lighting Controls,Industrial Grade, Manual Motor Controllers, Motor Disconnects, NO/NC AuxContact, For All Amperages, Pilot Duty
Amperage Rating 10 A Application For 30A & 60A Rotary Switches ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBLAUX Contacts 1NO-1NC Country of Origin ID Currency USD Enclosure Type NEMA Type 4X EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 0.44 in Height [Metric] 1.1176 cm Length 1.50 in Length [Metric] 3.8100 cm Manufacturer Hubbell Mounting Screw Mount Mounting Type Threaded Number Of Phases 3 Returnable Y Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL508CSA Certified Stock Status NONSTOCK Sub Brand Manual Motor Controllers Suitable For Use With Non-Fused Switch and Lighting Control, Manual Motor Controller, Motor Disconnect Terminals Terminal Screws Type Accessories UNSPSC 39121521 UPC 11 78358550398 UPC 12 783585503981 Voltage Rating 600 V
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | For 30A & 60A Rotary Switches |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBLAUX |
| Contacts | 1NO-1NC |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA Type 4X |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 0.44 in |
| Height [Metric] | 1.1176 cm |
| Length | 1.50 in |
| Length [Metric] | 3.8100 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Threaded |
| Number Of Phases | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL508CSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Manual Motor Controllers |
| Suitable For Use With | Non-Fused Switch and Lighting Control, Manual Motor Controller, Motor Disconnect |
| Terminals | Terminal Screws |
| Type | Accessories |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 78358550398 |
| UPC 12 | 783585503981 |
| Voltage Rating | 600 V |