or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric VLS1P125R2S High Performance Fourth Pole, 690 VAC, 125 A, Screw Clamp
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric VLS1P125R2S High Performance Fourth Pole, 690 VAC, 125 A, Screw Clamp
SKUPDW~13032922
MFGR #VLS1P125R2S
$/ea
Schneider Electric Fourth Pole, High Performance, Series: VLS1P, 690 VAC, 125 A, Screw Clamp Terminals/Conductor, DIN Rail Mounting, For Use With: TeSys™ Vario™ Series VLS3P125R2 Disconnect Switch
Schneider Electric Fourth Pole, High Performance, Series: VLS1P, 690 VAC, 125 A, Screw Clamp Terminals/Conductor, DIN Rail Mounting, For Use With: TeSys™ Vario™ Series VLS3P125R2 Disconnect Switch
Alternate Catalog Number VLS1P125R2S Application TeSys VARIO LS VLS3P ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number VLS1P125R2S Connection POWER CIRCUIT SCREW CLAMP TERMINALS 50-50 MMA² SOLID-POWER CIRCUIT SCREW CLAMP TERMINALS 70-70 MMA² FLEXIBLE - WITHOUT CABLE END Contact Configuration 1 NO Contact Rating Simultaneous Country of Origin IT Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 33.75 Gross Volume per Pack Metric 553.06 Gross Weight Per Pack 1.3100 lb Gross Weight per Pack Metric 131.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 6.3000 in Height [Metric] 6.3000 cm Interrupt Rating 187.5 A 690 V AC-21A)-375 A 690 V AC-22A)-1000 A 690 V AC-23A) . A;A;A Item Group 21734 Length 11.1300 in Length [Metric] 11.1300 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=460091103&lang=en-us Mounting DIN RAIL,RIGHT-LEFT Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 1 Operating Temperature -25-55 A°C Returnable N Series VLS1P Size 100 MM,23 MM,43.9 MM Standard 960 A°C IEC 60695-2-11,GL,IP20 IEC 60529,UL98-IEC 60947-3-CSA C22.2 NO 4 Sub Brand VLS1P Suitable For Use With TeSys™ Vario™ Series VLS3P125R2 Disconnect Switch Type ADDITIONAL POLE UNSPSC 39122233 Wattage 45 KW 500 V AC-23A)-45 KW 690 V AC-23A)-55 KW 400 V AC-23A) Width 7.0000 in Width [Metric] 7.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 47 A AC-23A UE: 690 V-100 A AC-23A UE: 500 V-100 A UE: 600 V UL98-125 A AC-21A UE: 400 V-125 A AC-21A UE: 500 V-125 A AC-21A UE: 690 V-125 A AC-22A UE: 400 V-125 A AC-22A UE: 500 V-125 A AC-22A UE: 690 V-125 A AC-23A UE: 400 V Voltage Rating 690 VAC TESYS VARIO LS VLS3P HIGH PERFORMANCE 125 A (AC-21A) at 400 VAC, 100 A (AC-21A) at 500 VAC, 125 A (AC-21A) at 690 VAC, 125 A (AC-22A) at 400 VAC, 125 A (AC-22A) at 500 VAC, 125 A (AC-22A) at 690 VAC, 125 A (AC-23A) at 400 VAC, 100 A (AC-23A) at 500 VAC, 47 A (AC-23A) at 690 VAC, 100 A at 600 VAC according to UL 98 amperage rating With 1NO contact configuration
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | VLS1P125R2S |
| Application | TeSys VARIO LS VLS3P |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | VLS1P125R2S |
| Connection | POWER CIRCUIT SCREW CLAMP TERMINALS 50-50 MMA² SOLID-POWER CIRCUIT SCREW CLAMP TERMINALS 70-70 MMA² FLEXIBLE - WITHOUT CABLE END |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Contact Rating | Simultaneous |
| Country of Origin | IT |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 33.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 553.06 |
| Gross Weight Per Pack | 1.3100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 131.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 6.3000 in |
| Height [Metric] | 6.3000 cm |
| Interrupt Rating | 187.5 A 690 V AC-21A)-375 A 690 V AC-22A)-1000 A 690 V AC-23A) . A;A;A |
| Item Group | 21734 |
| Length | 11.1300 in |
| Length [Metric] | 11.1300 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=460091103&lang=en-us |
| Mounting | DIN RAIL,RIGHT-LEFT |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -25-55 A°C |
| Returnable | N |
| Series | VLS1P |
| Size | 100 MM,23 MM,43.9 MM |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-11,GL,IP20 IEC 60529,UL98-IEC 60947-3-CSA C22.2 NO 4 |
| Sub Brand | VLS1P |
| Suitable For Use With | TeSys™ Vario™ Series VLS3P125R2 Disconnect Switch |
| Type | ADDITIONAL POLE |
| UNSPSC | 39122233 |
| Wattage | 45 KW 500 V AC-23A)-45 KW 690 V AC-23A)-55 KW 400 V AC-23A) |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 7.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 47 A AC-23A UE: 690 V-100 A AC-23A UE: 500 V-100 A UE: 600 V UL98-125 A AC-21A UE: 400 V-125 A AC-21A UE: 500 V-125 A AC-21A UE: 690 V-125 A AC-22A UE: 400 V-125 A AC-22A UE: 500 V-125 A AC-22A UE: 690 V-125 A AC-23A UE: 400 V |
| Voltage Rating | 690 VAC |
| TESYS VARIO LS VLS3P |
| HIGH PERFORMANCE |
| 125 A (AC-21A) at 400 VAC, 100 A (AC-21A) at 500 VAC, 125 A (AC-21A) at 690 VAC, 125 A (AC-22A) at 400 VAC, 125 A (AC-22A) at 500 VAC, 125 A (AC-22A) at 690 VAC, 125 A (AC-23A) at 400 VAC, 100 A (AC-23A) at 500 VAC, 47 A (AC-23A) at 690 VAC, 100 A at 600 VAC according to UL 98 amperage rating |
| With 1NO contact configuration |