or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ HCWM12SN PANELBOARD SOLID NEUTR
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ HCWM12SN PANELBOARD SOLID NEUTR
SKU292698
MFGR #HCWM12SN
Call For Price
List: Square D HCWM12SN PANELBOARD SOLID NEUTRAL ASSY,1200A,AL or CU,I-Line,None,None,Panelboard Component,Panelboard Solid Neutral Assembly,direct,mechanical lugs,per UL
Square D HCWM12SN PANELBOARD SOLID NEUTRAL ASSY,1200A,AL or CU,I-Line,None,None,Panelboard Component,Panelboard Solid Neutral Assembly,direct,mechanical lugs,per UL
Alternate Catalog Number HCWM12SN Application HCR-U distribution board ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number HCWM12SN Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 706.33 Gross Volume per Pack Metric 11574.63 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 4.53 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height [Metric] 18.7960 cm Item Group 00014 Length [Metric] 29.2100 cm Manufacturer Schneider Electric Material Aluminum/Copper Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446301&lang=en-us Mounting DIRECT Returnable Y Specifications (9) 14 to 1/0 AWG, (7) 6 AWG to 350 kcmil, (28) 14 to 4 AWG, (4) 3/0 AWG to750 kcmil Terminal Wire, 1200 A, Direct Mounting Stock Status NONSTOCK Sub Brand I-LINE Suitable For Use With I-Line™ HCR-U Series Circuit Breaker Panelboard Type Solid Mechanical Lug UNSPSC 39121112 UPC 11 78590180338 UPC 12 785901803386 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 21.5900 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HCWM12SN |
| Application | HCR-U distribution board |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HCWM12SN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 706.33 |
| Gross Volume per Pack Metric | 11574.63 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.53 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height [Metric] | 18.7960 cm |
| Item Group | 00014 |
| Length [Metric] | 29.2100 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Aluminum/Copper |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446301&lang=en-us |
| Mounting | DIRECT |
| Returnable | Y |
| Specifications | (9) 14 to 1/0 AWG, (7) 6 AWG to 350 kcmil, (28) 14 to 4 AWG, (4) 3/0 AWG to750 kcmil Terminal Wire, 1200 A, Direct Mounting |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | I-LINE |
| Suitable For Use With | I-Line™ HCR-U Series Circuit Breaker Panelboard |
| Type | Solid Mechanical Lug |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590180338 |
| UPC 12 | 785901803386 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 21.5900 cm |