or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QO330MQ125RB LOAD CENTER QO RB
SKU322405
MFGR #QO330MQ125RB
Call For Price
List: Square D QO330MQ125RB LOAD CENTER QO RB MB 125A 3PH 30 CIRCUIT,#4 to 300 AWG/kcmil(Al/Cu),125 A,208Y/120 V AC-240 V delta AC-240/120 V delta AC,208Y/120 V AC-240 V delta AC-240/120 V delta AC,25 kA,3 phases,4-Wire,Convertible Mains (breaker),Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Load Center,NEMA 3R,QO,UL Listed
Square D QO330MQ125RB LOAD CENTER QO RB MB 125A 3PH 30 CIRCUIT,#4 to 300 AWG/kcmil(Al/Cu),125 A,208Y/120 V AC-240 V delta AC-240/120 V delta AC,208Y/120 V AC-240 V delta AC-240/120 V delta AC,25 kA,3 phases,4-Wire,Convertible Mains (breaker),Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Load Center,NEMA 3R,QO,UL Listed
Alternate Catalog Number QO330MQ125RB Amperage Rating 125 A Application DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. ARRA Compliant N Brand Square D™ Breaker Mounting Panel Buy American Compliant N Catalog Number QO330MQ125RB Country of Origin US Cover Type Surface Cover Currency USD Enclosure Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;14R Enclosure Box Size 14R Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 3144.15 Gross Volume per Pack Metric 51523.19 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 20.82 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height [Metric] 12.7000 cm Housing Material Galvannealed Steel Interrupt Rating 25 kA Item Group 00017 Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360745&lang=en-us Number of Circuits 30 Number Of Feeders 30 Number Of Poles 1 Number Of Spaces 30 Phase 3 Returnable Y Standard UL LISTED Stock Status NONSTOCK Sub Brand QO Substitute Product Catalog Number QO115CAFI Type 3-Phase Convertible UNSPSC 39121101 UPC 11 78590129059 UPC 12 785901290599 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wiring Configuration 3-wire;4-wire
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO330MQ125RB |
| Amperage Rating | 125 A |
| Application | DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Breaker Mounting | Panel |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QO330MQ125RB |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Surface Cover |
| Currency | USD |
| Enclosure | Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;14R |
| Enclosure Box Size | 14R |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 3144.15 |
| Gross Volume per Pack Metric | 51523.19 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 20.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Housing Material | Galvannealed Steel |
| Interrupt Rating | 25 kA |
| Item Group | 00017 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360745&lang=en-us |
| Number of Circuits | 30 |
| Number Of Feeders | 30 |
| Number Of Poles | 1 |
| Number Of Spaces | 30 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | QO |
| Substitute Product Catalog Number | QO115CAFI |
| Type | 3-Phase Convertible |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590129059 |
| UPC 12 | 785901290599 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wiring Configuration | 3-wire;4-wire |