or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ QO Series Type QDL Convertible Load Center, 120/240 VAC, 200 A, 42 Pole, 25 kA Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ QO Series Type QDL Convertible Load Center, 120/240 VAC, 200 A, 42 Pole, 25 kA Interrupt
SKU273493
MFGR #QO342MQ200RB
Call For Price
List: Square D QO342MQ200RB LOAD CENTER QO RB MB 200A 3PH 42 CIRCUIT,#4 to 300 AWG/kcmil(Al/Cu),200 A,208Y/120 V AC-240/120 V delta AC-240 V delta AC,208Y/120 V AC-240/120 V delta AC-240 V delta AC,25 kA,3 phases,4-Wire,Convertible Mains (breaker),Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Load Center,NEMA 3R,QO,UL Listed
Square D QO342MQ200RB LOAD CENTER QO RB MB 200A 3PH 42 CIRCUIT,#4 to 300 AWG/kcmil(Al/Cu),200 A,208Y/120 V AC-240/120 V delta AC-240 V delta AC,208Y/120 V AC-240/120 V delta AC-240 V delta AC,25 kA,3 phases,4-Wire,Convertible Mains (breaker),Designed to meet residential, commercial and industrial requirements to protect electrical systems, equipment and people.,Load Center,NEMA 3R,QO,UL Listed
Alternate Catalog Number QO342MQ200RB Amperage Rating 200 A Application DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number QO342MQ200RB Country of Origin US Cover Type Surface Cover Currency USD Enclosure Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;14R EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 3172.40 Gross Volume per Pack Metric 51986.12 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2170 lb Gross Weight per Pack Metric 21.66 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height [Metric] 12.7000 cm Item Group 00017 Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360849&lang=en-us Number Of Feeders 42 Number Of Spaces 42 Phase 3 Returnable Y Standard UL LISTED Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand QO Substitute Product Catalog Number QO250PSPD Type Load Center UNSPSC 39121101 UPC 11 78590129063 UPC 12 785901290636 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wiring Configuration 3-wire;4-wire
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QO342MQ200RB |
| Amperage Rating | 200 A |
| Application | DESIGNED TO MEET RESIDENTIAL, COMMERCIAL AND INDUSTRIAL REQUIREMENTS TO PROTECT ELECTRICAL SYSTEMS, EQUIPMENT AND PEOPLE. |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QO342MQ200RB |
| Country of Origin | US |
| Cover Type | Surface Cover |
| Currency | USD |
| Enclosure | Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;14R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 3172.40 |
| Gross Volume per Pack Metric | 51986.12 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2170 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 21.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Item Group | 00017 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=360849&lang=en-us |
| Number Of Feeders | 42 |
| Number Of Spaces | 42 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | QO |
| Substitute Product Catalog Number | QO250PSPD |
| Type | Load Center |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590129063 |
| UPC 12 | 785901290636 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wiring Configuration | 3-wire;4-wire |