Square D™ QO2100BNRB Standard Load Center Enclosure, NEMA 3R, 13.19 in L x 6.93 in W x 4.12 in D, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
SKU31785
MFGR #QO2100BNRB
Square D QO2100BNRB ENCLOSURE QO CIRCUIT BREAKER 240V 100A,100 A,120/240 V AC,NEMA 3R,QO,enclosure,for QO circuit breakers
Alternate Catalog Number
QO2100BNRB
Amperage Rating
100 A
Application
QO
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
QO2100BNRB
Color
Gray
Connection
AWG 14...AWG 1 copper;Lugs
Country of Origin
US
Cover Type
SURFACE
Currency
Enclosure
Baked enamel Gray;Welded galvannealed steel;10R
EU RoHS Indicator
Y
Finish
Welded Galvannealed/Baked Enamel Coated
Gross Volume Per Pack
572.75
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.0367 lb
Gross Weight per Pack Metric
3.65
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
12.7000 cm
Interrupt Rating
22 kA
Item Group
00005
Length [Metric]
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=362539&lang=en-us
Mounting Type
Plug-In
Phase
1
Returnable
Y
Standard
NEMA 3R OUTDOOR,UL LISTED
Standards
UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant
Sub Brand
QO
Substitute Product Catalog Number
QO260CP
Type
1-Phase 2-Spaces
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
120/240 VAC
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Depth
4.12 in