Square D™ QO® QO2100BNS Circuit Breaker Enclosure, 13.11 in L x 5.87 in W, NEMA 1, Steel/Tin Plated Copper
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
SKU31784
MFGR #QO2100BNS
Square D QO2100BNS ENCLOSURE QO CIR BRKR 240V 100A NEMA 1,100 A,120/240 V AC,NEMA 1,QO,enclosure,for QO circuit breakers
Alternate Catalog Number
QO2100BNS
Amperage Rating
100 A
Catalog Number
QO2100BNS
Color
Gray
Connection
AWG 14...AWG 1 COPPER-AWG 12...AWG 1 ALUMINIUM,LUGS
Country of Origin
MX
Cover Type
SURFACE
Currency
Enclosure
Baked enamel Gray;Welded sheet steel;13
EU RoHS Indicator
Y
Finish
Baked Enamel Coated
Gross Volume Per Pack
456.00
Gross Weight Per Pack
0.0257 lb
Gross Weight per Pack Metric
2.57
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
11.7000 in
Height [Metric]
11.7000 cm
Interrupt Rating
22 kA
Item Group
00005
Length [Metric]
38.1000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=362541&lang=en-us
Mounting Type
Surface
Standard
NEMA 1 INDOOR,UL LISTED
Standards
UL Listed, REACH, RoHS Compliant
Sub Brand
QO
Substitute Product Catalog Number
QO260CP
Type
1-Phase 2-Spaces
Contractual Warranty:18 months
Width [Metric]
Depth
3.4 in
Length
38.1000 in
Material
Steel/Tin Plated Copper
NEMA Rating
NEMA 1
Width
18.8000 in