or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ Mag-Gard™ LAL3640036M Motor Circuit Protector, 600 VAC/250 VDC, 400 A, 10/22 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ Mag-Gard™ LAL3640036M Motor Circuit Protector, 600 VAC/250 VDC, 400 A, 10/22 kA Interrupt, 3 Poles
SKU179257
MFGR #LAL3640036M
Call For Price
List: Square D LAL3640036M MOTOR CIRCUIT PROTECTOR 600V 400A,10 kA at 250 V DC-30 kA at 480 V AC-42 kA at 240 V AC-22 kA at 600 V AC-10 kA at 125 V DC,250 V DC-600 V AC,2000...4000 A,400 A,250 V DC-600 V AC,3P,400 A,L-Frame,circuit breaker,unit mount
Square D LAL3640036M MOTOR CIRCUIT PROTECTOR 600V 400A,10 kA at 250 V DC-30 kA at 480 V AC-42 kA at 240 V AC-22 kA at 600 V AC-10 kA at 125 V DC,250 V DC-600 V AC,2000...4000 A,400 A,250 V DC-600 V AC,3P,400 A,L-Frame,circuit breaker,unit mount
Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number LAL3640036M Amperage Rating 400 A ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number LAL3640036M Connection Type Lug Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 1831.38 Gross Volume per Pack Metric 30010.74 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 7.49 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 23.1140 cm Item Group 00935 Length [Metric] 44.4500 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=428759&lang=en-us Mounting Type Unit Number Of Poles 3 Phase 3 pH Returnable Y Standard UL LISTED-CSA-IEC Stock Status NONSTOCK Trip Type Thermal Magnetic Type Type LAL UNSPSC 39121601 UPC 11 78590165050 UPC 12 785901650508 Voltage Rating 600 VAC/250 VDC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 29.2100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | LAL3640036M |
| Amperage Rating | 400 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LAL3640036M |
| Connection Type | Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 1831.38 |
| Gross Volume per Pack Metric | 30010.74 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.49 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 23.1140 cm |
| Item Group | 00935 |
| Length [Metric] | 44.4500 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=428759&lang=en-us |
| Mounting Type | Unit |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED-CSA-IEC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Type LAL |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590165050 |
| UPC 12 | 785901650508 |
| Voltage Rating | 600 VAC/250 VDC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 29.2100 cm |