or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric BV4T013D TESYS Series, 600Y/347 VAC, 13 A
Square D™
Schneider Electric BV4T013D TESYS Series, 600Y/347 VAC, 13 A
SKU1315415
MFGR #BV4T013D
Call For Price
List: Schneider Electric BV4T013D, TESYS Series, 600Y/347 VAC, 13 A, Screw Connector Connection, -13 to 158 deg F, 6.38 in H x 3.19 in W x 4.57 in D Dimensions, Gray RAL 7016
Schneider Electric BV4T013D, TESYS Series, 600Y/347 VAC, 13 A, Screw Connector Connection, -13 to 158 deg F, 6.38 in H x 3.19 in W x 4.57 in D Dimensions, Gray RAL 7016
Alternate Catalog Number BV4T013D Application For compact motor protection in conjunction with both the TeSys and Square D NEMA product families for motor control ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BV4T013D Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 243.20 Gross Volume per Pack Metric 3985.32 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0175 lb Gross Weight per Pack Metric 1.52 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Hazard Class N Height 10.9220 in Height [Metric] 16.4010 cm Length 22.3520 in Length [Metric] 21.6990 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=474061118&lang=en-us Operating Temperature -13…158 °F (-25…70 °C) Returnable Y Standard CSA C22.2 No 5 Substitute Product Catalog Number GVAPL01 UNSPSC 39121601 Width 16.7640 in Width [Metric] 10.7470 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | BV4T013D |
| Application | For compact motor protection in conjunction with both the TeSys and Square D NEMA product families for motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BV4T013D |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 243.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3985.32 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0175 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Hazard Class | N |
| Height | 10.9220 in |
| Height [Metric] | 16.4010 cm |
| Length | 22.3520 in |
| Length [Metric] | 21.6990 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=474061118&lang=en-us |
| Operating Temperature | -13…158 °F (-25…70 °C) |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA C22.2 No 5 |
| Substitute Product Catalog Number | GVAPL01 |
| UNSPSC | 39121601 |
| Width | 16.7640 in |
| Width [Metric] | 10.7470 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |