or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric BV4T007J TESYS Series, 600Y/347 VAC, 7 A
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric BV4T007J TESYS Series, 600Y/347 VAC, 7 A
SKUPDW~13594958
MFGR #BV4T007J
Call For Price
List: Schneider Electric BV4T007J, TESYS Series, 600Y/347 VAC, 7 A, 50/60 Hz Frequency, Screw Connector Connection, IP40 Enclosure, -13 to 158 deg F, 6.38 in H x 3.19 in W x 4.57 in D Dimensions, Gray RAL 7016
Schneider Electric BV4T007J, TESYS Series, 600Y/347 VAC, 7 A, 50/60 Hz Frequency, Screw Connector Connection, IP40 Enclosure, -13 to 158 deg F, 6.38 in H x 3.19 in W x 4.57 in D Dimensions, Gray RAL 7016
Alternate Catalog Number BV4T007J Application For compact motor protection in conjunction with both the TeSys and Square D NEMA product families for motor control ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BV4T007J Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 271.35 Gross Volume per Pack Metric 4446.61 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0178 lb Gross Weight per Pack Metric 1.77 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 10.6680 in Height [Metric] 10.9000 cm Length 22.3520 in Length [Metric] 22.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=460092690&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number GVAPL01 UNSPSC 39121601 Width 16.7640 in Width [Metric] 16.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | BV4T007J |
| Application | For compact motor protection in conjunction with both the TeSys and Square D NEMA product families for motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BV4T007J |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 271.35 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4446.61 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0178 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 10.6680 in |
| Height [Metric] | 10.9000 cm |
| Length | 22.3520 in |
| Length [Metric] | 22.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=460092690&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | GVAPL01 |
| UNSPSC | 39121601 |
| Width | 16.7640 in |
| Width [Metric] | 16.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |