or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ BJA36060 Molded Case Cirucite Breaker 600Y/347V 60A
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ BJA36060 Molded Case Cirucite Breaker 600Y/347V 60A
SKU1056258
MFGR #BJA36060
Call For Price
List: Square D™ BJA36060 MOLDED CASE CIRCUIT BRKR 600Y/347V 60A
Square D™ BJA36060 MOLDED CASE CIRCUIT BRKR 600Y/347V 60A
Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number BJA36060 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BJA36060 Color Gray Connection Type Line/Load Lug Country of Origin MX Currency USD Dimensions 5.39 in H x 2.12 in W x 4.01 in D Enclosure Type NEMA AB4/IP40 EU RoHS Indicator Y Frame B Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 552.50 Gross Volume per Pack Metric 9053.82 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0173 lb Gross Weight per Pack Metric 1.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 12.7000 in Height [Metric] 12.4000 cm Item Group 01135 Length 33.0200 in Length [Metric] 32.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=442590519&lang=en-us Mounting Type DIN Rail/Threaded Number Of Poles 2 Returnable Y Substitute Product Catalog Number LV426962 Temperature Rating -13 to 158 Trip Range 400 to 600 UNSPSC 39121601 Width 21.5900 in Width [Metric] 20.3000 cm Wire Size 14 to 2/0 AWG Al/Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 40 A Interrupt Rating 25 kA at 240 VAC, 18 kA at 480 VAC, 14 kA at 600Y/347 VAC Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 480Y/277
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | BJA36060 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BJA36060 |
| Color | Gray |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5.39 in H x 2.12 in W x 4.01 in D |
| Enclosure Type | NEMA AB4/IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | B |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 552.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 9053.82 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0173 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 12.7000 in |
| Height [Metric] | 12.4000 cm |
| Item Group | 01135 |
| Length | 33.0200 in |
| Length [Metric] | 32.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=442590519&lang=en-us |
| Mounting Type | DIN Rail/Threaded |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | LV426962 |
| Temperature Rating | -13 to 158 |
| Trip Range | 400 to 600 |
| UNSPSC | 39121601 |
| Width | 21.5900 in |
| Width [Metric] | 20.3000 cm |
| Wire Size | 14 to 2/0 AWG Al/Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 40 A |
| Interrupt Rating | 25 kA at 240 VAC, 18 kA at 480 VAC, 14 kA at 600Y/347 VAC |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 480Y/277 |